A befektetők feszültsége a jelek szerint nem csillapítható. Írország megmentése a piacok számára nyilvánvalóan nem elegendő, mert nem minden részletet sikerült tisztázni. Az EU pénzügyminiszterek megegyezése egy permanens mentési mechanizmusról szintén nem tudta tompítani az eddigi nyugtalanságot, mert a mechanizmus csak néhány év múlva teszi lehetővé valamely válságban lévő állam adósságának átütemezését. A befektetői félelem miatt egyre több ország kerül az európai adósságörvénybe.
A Spiegel Írország, Portugália és Spanyolország helyzetének áttekintése után Olaszországot veszi górcső alá. Az olasz kötvények hozama jelentősen növekedett, noha a római kormány 5 százalékos hiánya messze alacsonyabb, mint Spanyolországban, vagy Portugáliában. Ráadásul a kormány nyáron erőteljes takarékossági programot indított be. A befektetők mégis idegesek, mert Olaszországnak 2011-ben újabb adósságokat kell vállalnia, hogy eleget tegyen korábbi kötelezettségvállalásainak – írja a Spiegel.
Spanyolországnak 2011-ben kereken 150 milliárd eurót kell finanszíroznia, ám Olaszországnak csaknem 340 milliárdra van szüksége - írja Gary Jenkins, az Evolution Securities londoni befektetési szakértője a Wall Street Journal szerint.
Időközben Belgiumban is politikai bizonytalanság szítja a félelmet, pedig a brüsszeli kormány nemrég sikeresen vett fel újabb kölcsönöket. A 16 euróval fizető állam közül Belgium rendelkezik a harmadik legnagyobb adósságteherel, Görögország és Olaszország után. A kis ország az utóbbi években olyan adóssághegyet halmozott fel, amely csaknem akkora, mint az éves gazdasági teljesítménye.
A defict 2012-ig a GDP 120,1 százalékára fog nőni - hangoztatta az Európai Bizottság őszi prognózisában. Bár Belgium nem küszködik sem ingatlan-, sem pedig bankválsággal, és strukturálisan messze jobb helyzetben van, mint Írország, az EU prognózisa szerint a belga gazdaság 2012-ig vélhetően átlag 2 százalékkal nő. Az ország politikailag megosztott, a júniusban tartott választások óta nincs kormánya.
Yves Leterme ideiglenes miniszterelnök ugyan keresztülvitte a 2010-es költségvetést a parlamentben, mégis lehetnek problémái, például az olyan kemény takarékossági intézkedések keresztülvitelében, amelyeket Spanyolország vagy Portugália hajtott végre - hangoztatta Peter Chatwell, a Credit Agricole elemzője. "Ha a politikai válságot nem oldják meg gyorsan, csaknem elkerülhetetlennek látszik egy pénzügyi válság" - adott hangot aggodalmának Paul de Grauwe, a löweni Katolikus Egyetem professzora.
A következő oldalon: Roubini is aggódik Portugália miatt
Bár Portugália többször is megerősítette, hogy nincs szüksége nemzetközi segítségre a költségvetési problémák megoldásához, a Standard&Poors az ország hitelbesorolásának leminősítését helyezte kilátásba. Eközben Rainer Brüderle német gazdasági miniszter azt nyilatkozta, ha Portugália és Spanyolország megteszi a „szükséges” lépéseket, elkerülheti az államcsődöt.
José Sócrates, portugál miniszterelnök határozottan cáfolta azt a felvetést, mely szerint az Európai Unió szorgalmazza, hogy a dél-európai ország egy nemzetközi hitelcsomagot vegyen fel Írország és Görögország példáját követve. Emellett ismét megerősítette, hogy a kormány megszorító intézkedései elegendők a kiadások csökkentéséhez, illetve a bevételek növeléséhez. Portugália szerdán 500 millió euró értékben bocsátott ki 12 hónapos lejáratú államkötvényeket, ezek fogadtatása meghatározó lesz a befektetők bizalmát illetően.
A Standard&Poors (S&P) ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a portugál helyzetről, úgy látják a gazdasági környezet meglehetősen bizonytalan a külföldi befektetők számára. Az ország adósságállományának több mint fele 54 százaléka külföldi kézben van, ez növeli a kamatemelés kockázatát, s az ország több külső forrás bevonására szorulhat. Az S&P szerint ezért Portugália vélhetően uniós forrás bevonására szorul majd.
A hitelminősítő szerint a dél-európai országban jövőre komoly recesszió várható: az előrejelzések szerint a gazdaság teljesítménye 2 százalékkal esik, szemben a kormány által prognosztizált 0,2 százalékkal.
Az S&P szerint a kormány intézkedései gyengék, nem elegendők az államháztartás megreformálására, s mivel a gazdaság teljesítménye az előrejelzések szerint elmarad a kormány által várttól, az intézkedések sem hozzák meg a várt eredményt.
A hitelminősítővel ellentétes véleményt fogalmaz meg Rainer Brüderle német gazdasági miniszter. Úgy véli, ha Portugália és Spanyolország megteszi a „szükséges” lépéseket, nem lesz szüksége nemzetközi mentőcsomagra. Szerinte a kormányok által beterjesztett megszorító intézkedések elegendők lesznek a költségvetési problémák orvoslására.
Nouriel Roubini, a New York University közgazdász professzora egy csehországi konferencián hétfőn ugyanakkor azt mondta, Portugália lesz a következő, aki nemzetközi pénzügyi segélycsomagra szorul és elképzelhető, hogy Spanyolország költségcsökkentő lépései sem lesznek elegendők a költségvetési hiány és az államadósság csökkentésére. Az utóbbi esetében a magas – jóval 10 százalék fölött járó – munkanélküliségi ráta okozhat fejtörtést. Portugália költségvetési hiánya 9,3 százalékra rúgott tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.