A magyar kreativitásból hazánk eddig nem tudott előnyt kovácsolni. Ennek az az oka, hogy az innováció menedzsment – aminek az a feladata, hogy egy ötlet vagy találmány hasznosuljon – nálunk nem működik hatékonyan. A magyar találmányoknak, ötleteknek elhanyagolható százaléka valósul meg annak ellenére, hogy éves szinten a GDP körülbelül 1 százalékát – 2009-ben például 170 milliárd forintot – költött az állam kutatás-fejlesztésre. Nem véletlen, hogy Magyarország az európai innovációs listán rendre az utolsó harmadban van. Mi valóban kreatív nemzet vagyunk, de elfecséreljük ezt a kreativitást – mondta Polgárné Májer Ildikó, a ValDeal Innovációs Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Az innovációs szakértő hozzátette: „A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal támogatásával a ValDealnél 600 ötletet vizsgáltunk meg az elmúlt években, melyek közül a nemzetközi piacokra 8 tudott kilépni vagy fog a közeljövőben kilépni. Magyarország viszont ennél sokkal többre lenne képes.”
Külföldön számos ország épített fel sikeres innováció menedzsment rendszert. Kifejezetten sikeres például az ausztrál, a francia és a finn modell; mindháromban nagy szerepet vállal az állam. Az ausztrál modellben központi innovációs ügynökséget működtet az állam, a francia modellben komoly adókedvezményt kapnak a kezdeti fázisban lévő projektek magánbefektetői, a finneknél pedig innováció menedzsment cégek segítik az állami tulajdonú inkubációs központokat. A ValDeal konferenciáján felszólaló szakemberek szerint a magyar modell nem másolhatja szolgaian a külföldi megoldásokat, és abban is egyetértettek, hogy állami szerepvállalás nélkül nem lehet sikeres az innováció menedzsment.
A Széchenyi terv kiemelt szerepet szán az innovációnak a versenyképesség fejlesztésében és a munkahelyek teremtésében. Ehhez a találmányok és ötletek kezdeti finanszírozását szolgáló, úgy nevezett magvető tőkét és a kutatás-fejlesztési ráfordításokat biztosítani fogja az állam. A gazdasági tőke azonban nem elég.
Hazánknak ugyancsak szüksége van arra a kapcsolati, kulturális és szociális tőkére és tudásra, amely megmutatja, hogy mely projektekbe érdemes egyáltalán befektetni a tőkét, illetve hogyan lehet a piac számára is értékelhető formába önteni, majd pénzre váltani az ötleteket, találmányokat. Ez a tudás fogja meghatározni azt, hogy Magyarország képes lesz-e az innováció egyik európai központjává válni – tette hozzá Polgárné Májer Ildikó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.