Lapzártánkkor még tárgyalta az ír parlament az ország történelmének alighanem legkeményebb költségvetését, amelynek részleteit a Brian Cowen vezette kormány hozta nyilvánosságra november végén. A törvényt előterjesztő pénzügyminiszter, Brian Lenihan elismerte, hogy országa traumatikus időszakot él át. A jövő évi büdzsé ugyanis csak egy 2014-ig tartó megszorító program brutális első évét vetíti előre. Az ír vezetés az elkövetkező négy évben összesen 15 milliárd eurós kiigazítást tervez, ebből 10 milliárdot takarékoskodással, 5 milliárdot pedig az adóprés növelésével kívánnak beszedni. Az ír gazdaság meggyógyítására feltálalt pirulákból ráadásul az elsők a legkeserűbbek: a 15 milliárd euróból 6 milliárdnyval már a jövő évben javítana a kormány az egyensúlyon. A következő évben ugyanis 4,5 milliárd eurót kiadáscsökkentéssel faragnának le, 1,5 milliárdot pedig az adók növelésével.
A 2011-es költségvetés nélkülöz minden megalkuvást, talán azt az egyet kivéve, hogy a korábban komoly viták tárgyát képező társasági adó szintje marad 12,5 százalékon. Szinte minden más azonban sötétebb jövőt fest: négy év alatt 2,8 milliárd euróval csökkennek a szociális kiadások, első körben majdnem minden szociális jellegű kifizetést 4 százalékkal visszavágtak. Emelkedik a tandíj, az állam 1,2 milliárddal kevesebbet költ saját magára, emellett elbocsátanak 25 ezer közalkalmazottat, és emelik az üzemanyagokra kivetett adókat.
A jövedelemadózás is jelentősen megváltozik. Brian Lenihan tegnap kijelentette: az adórendszer jelenlegi formájában nem alkalmas arra, hogy ellássa szerepét. Jelenleg a munkavállalók 45 százaléka semmilyen jövedelemadót nem fizet, a jövőben ez is megváltozik. Ugyanis a kedvezményeket is sorra megszüntetik: minden olyan könnyítés, amellyel valaki a vagyonadók valamely formája alól mentesülne, legkésőbb 2014-ig megszűnik. Bővebb értelmezést nyer a jövőben a jövedelemadó alapja is.
Eközben tegnap az uniós pénzügyminiszterek brüsszeli tanácskozásán hivatalosan is jóváhagyták azt a korábban kidolgozott 85 milliárd euró értékű mentőcsomagot, amelyet Írország megsegítésére szánnak. Az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által közösen nyújtandó nemzetközi mentőöv legfontosabb feltétele volt a tegnap tárgyalt ír megszorító csomag. Írország a nemzetközi mentőcsomag 85 milliárd eurójából jelentős részben megroggyant bankrendszerét segíti ki, valamint – a piac helyett – magát finanszírozza.
Az unió pénzügyminiszterei azt a korábbi döntést is jóváhagyták, miszerint Írországnak – az eredeti tervekkel ellentétben – nem 2014-re, csak 2015-re kell államháztartási hiányát a maastrichti kritériumoknak megfelelően 3 százalék alá szorítani. Erre azért volt szükség, mert az ír megszorító csomag olyan mértékben veti vissza a gazdasági növekedést, hogy a 2014-es cél aligha lett volna teljesíthető.
Ha az erőviszonyok nem változnak, akkor jövőre már várhatóan a Fine Gael első embere, az egykori kereskedelmi miniszter, Enda Kenny lesz a miniszterelnök, így ő veheti vállára a most megszavazott büdzsét. Cowen pedig kényelmes ellenzéki pozícióból nézheti mindezt.
Ha az erőviszonyok nem változnak, akkor jövőre már várhatóan a Fine Gael első embere, az egykori kereskedelmi miniszter, Enda Kenny lesz a miniszterelnök, így ő veheti vállára a most megszavazott büdzsét. Cowen pedig kényelmes ellenzéki pozícióból nézheti mindezt.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.