A Wall Street, a Federal Reserve (Fed), valamint Bill Clinton és George W. Bush adminisztrációja is felelős a 2008-ban kezdődött globális recesszióért – derül ki a New York Times birtokába jutott, a válság okait elemző vizsgálóbizottsági jelentésből, amelynek legfontosabb megállapítása az: elkerülhető lett volna a baj.
A jelenlegi és a volt jegybankelnököt is bírálják: Alan Greenspan az állami kontroll gyengítésével előidézte, Ben Bernanke pedig nem vette észre időben az ingatlanpiaci buborékot.
A Bush-adminisztráció legnagyobb hibája a jelentés szerint az volt, hogy következetlen választ adott a pénzügyi szektor problémáira a válság kirobbanásakor. A kormány akkor először kimentette a Bear Stearns bankot, majd hagyta bedőlni a Lehman Brotherst. A vizsgálóbizottság szerint ez kiszámíthatatlanságot és pánikot okozott a pénzpiacokon. Nem kíméli a jelentés a demokratákat sem: az egyik legnagyobb hiba a folyamatban az volt, amikor Bill Clinton elnöksége idején egy szabályozási döntéssel tőzsdén kívüli ügyletek kikerültek a pénzügyi felügyelet hatásköréből. Mint írják, ez „kulcsfontosságú fordulópont” volt a válságot előidéző termékek létrejöttében.
A jelenlegi pénzügyminiszter, Timothy Geithner még korábbi, a New York-i Fed elnökeként végzett tevékenysége miatt került képbe: a jelentés szerint a Fednek lett volna lehetősége a Citigroupnál és a Lehman Brothersnél időben feltárni és így orvosolni a problémákat.
A vizsgálóbizottság azt is kimondja, a pénzügyi piac szereplői befolyásolták a politikát, hogy ezzel gyengítse a felügyelet szerepét. Hozzátették: a pénzügyi szektor 1999 és 2008 között 2,7 milliárd dollárt költött lobbizásra. A vizsgálóbizottság szerint a 2001 óta fenntartott alacsony kamatszint, illetve a kormányzati lakáshoz jutás programja és a jelzálogra szakosodott pénzügyi cégek nem tartoznak a fő válságkiváltó okokhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.