A termelés az év első tizenegy hónapjában 10,5 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index novemberben 4,3 százalékkal emelkedett.
Ezzel a növekedés nagyobb lendületet vett, hiszen októberben a volumen az előző év azonos időszakához viszonyítva 2010 októberében 8,3 százalékkal emelkedett.
A múlt évre már közölt 11 hónap ipari termelési adata között a novemberi a harmadik legnagyobb havi növekedést jelzi: januárban 7,9 százalékkal, májusban 5,4 százalékkal, novemberben 4,3 százalékkal emelkedett az ipar kibocsátása.
Ugyanakkor három hónapban csökkent a havi ipari termelés: februárban 1,4, júliusban és októberben 0,9-0,9 százalékkal. Az ipari termelés kiigazítatlan (nyers) adata éves alapon mérve júniusban volt a legmagasabb, +15,1 százalék, ezt követi a novemberi +14,5 százalék.
A munkanappal kiigazított éves adatok szerint az ipar augusztusban nőtt a legdinamikusabban, 15,1 százalékkal, a novemberi 14,5 százalékos adat ebben a mérési sorban is a második legmagasabb. Az ipar a múlt év novemberében először múlta felül a 2008. évi bázisadatokat, azaz a múlt év novemberében már 7,5 százalékkal többet bocsátott ki, mint 2008 novemberében.
Az elemzőket meglepte az ipari termelés novemberi, éves alapon mért igen gyors 14,5 százalékos növekedése, s az MTI kérdésére válaszolva 2010 egészére 11 százalékos, 2011-re 7-8 százalékos növekedést várnak.
A 8,2 százalékos elemzői konszenzusnál gyorsabb, 11,5 százalékos novemberi év/éves ipari termelési adatot várt Kondrát Zsolt, de ezt is meghaladta a KSH által közölt 14,5 százalékos éves, illetve a 4,3 százalékos havi emelkedés.
Mivel év/éves alapon októberben jelentősen, több mint 7,0 százalékkal esett vissza az ipar belföldi értékesítése, valószínűsíthető, hogy az erőteljes export mellett a belföldi értékesítés is nőtt novemberben - mondta az MKB Bank vezető elemzője.
Az Erste Bank elemzője, Árokszállási Zoltán ugyanakkor úgy látja, hogy a novemberi 4,3 százalékos növekedés döntő része az exportértékesítés megugrásával magyarázható. A német ipari rendelések a várt egy százalék helyett öt százalékkal nőttek, s ez húzza magával a magyar ipari termelést is - fűzte hozzá. Az Erste Bank elemzője novemberre a konszenzussal egyező, 8,2 százalékos ipari növekedést várt.
Mindkét elemző előrejelzése szerint a tavalyi év egészében az ipari termelés 11 százalékkal haladja meg a 2009. évit. (Az év első 11 hónapjában az ipar kibocsátása 10,5 százalékkal haladta meg a múlt év megfelelő időszakáét.) Erre az évre sem esik messze egymástól a prognózisuk: Kondrát Zsolt 7,0 százalékos, Árokszállási Zoltán 7,0-8,0 százalékos növekedést vár az ipartól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.