Dunja Mijatovic a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az EBESZ konstruktív párbeszédre törekszik a magyar kormánnyal, és a következőkben foglalta össze az EBESZ kifogásait a médiatörvénnyel kapcsolatban: a szervezet továbbra is kifogásolja, hogy a Médiatanács kizárólag Fideszt-delegáltakból áll, mivel az EBESZ szerint ez alááshatja a média pluralizmusára törekvő szervezet célkitűzéseit. A nemzetközi szervezet továbbra is úgy látja, hogy nincs garancia a közszolgálati médiumok függetlenségére, továbbá problematikusnak tartják a Médiatanács tagjainak 9 éves mandátumát is.
A Hírszerző tudósítása szerint Kovács Zoltán kritizálta a szervezetet, amiért az szerinte olyan megállapításokat tett korábban, amelyek a lényegi párbeszéd korábbi elindulása esetén elmaradtak volna. Kovács úgy látja: az EBESZ-nek „rendkívül körültekintően” kell eljárnia, ha megfogalmazza a véleményét, ehelyett az történt, hogy december 22-én az EBESZ „lángra gyújtotta” éles megfogalmazásával a nyugati közvéleményt. Az EBESZ tekintélye „hatalmas felelősséget” ró a nemzetközi szervezet vállára – hangsúlyozta az államtitkár, aki szerint most van rá esély, hogy sikerülhet a vitát visszaterelni a vitát „oda, ahová való”, „a józan ész és a szakmai vita” terepére.
Magyarország „nyitott az ésszerű szakmai párbeszédre” a médiatörvényről – mondta az államtitkár, hiszen a felek között „nincs lényegi vita” az alapelvek tekintetében. A magyar kormány továbbra is nyitott arra, hogy ha az Európai Bizottság észrevételeket tesz, arról „beszélgetés” induljon el. Erre azonban a magyar kormány szerint „ma nincs szükség”.
Az EB "tisztázó választ" vár
Az Európai Bizottság még ezen a héten levelet küld a magyar kormánynak, és abban újra kifejti a médiatörvénnyel kapcsolatos ellenvetéseit - közölte kedden Strasbourgban José Manuel Barroso, az uniós végrehajtó testület vezetője.
Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén képviselői kérdésre válaszolva Barroso hangsúlyozta: függetlenül attól, hogy most Magyarország tölti be az EU soros elnöki tisztségét, az országot ugyanolyan tisztességes és elfogulatlan elbírálásban kell részesíteni, mint bármely más tagállamot.
Barroso - mint mondta - "tisztázó választ vár" a magyar kormánytól a törvénnyel kapcsolatos uniós aggodalmakra. Szavait utóbb megerősítette egyik szóvivője is, hangsúlyozva, hogy az Európai Bizottság által küldendő levél a helyzet "tisztázását" kéri majd Budapesttől, és ekként nem számít hivatalos "figyelmeztetésnek", ami a brüsszeli bizottság részéről az első lépést jelentené egy Magyarországgal szembeni esetleges jogsértési eljárásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.