Magyarországon ebben a hónapban változatlan maradhat a jegybanki alapkamatot azután, hogy novemberben és decemberben szigorított a jegybank. A tagok nem akarnak „masszív” vagy „hosszú” kamatemelési ciklust – mondta Csáki Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának tagja a Bloombergnek.
Csáki azt nyilatkozta, hogy az infláció miatt kezdte az MNB a kamatemelést, mely nem lehet több mint 0,75 százalék. A jegybank rekordalacsony szintről emelte a kamatot, 5,25 százalékról. Az MNB 18 hónapra előretekintő inflációs jelentése szerint a pénzromlás üteme végig a 3 százalékos cél fölött maradhat.
Az infláció megfékezésére lépett a kamatemelés útjára a jegybank. Csáki Csaba elmondta, hogy az irányadó ráta emelésének nem kell folyamatosnak lennie.
A monetáris döntéshozók december 20-án „közel egyhangúan” szavaztak a 0,25 százalékpontos kamatemelés mellett – monda Simor András a döntés után. Csáki Csaba a Bloombergnek azt nyilatkozta, hogy ő és Bánfi Tamás novemberben a kamatemelés ellen szavazott, és a következő találkozón nem is vettek részt. A jegybank szerda délután 2 órakor hozza nyilvánosságra az előző döntés jegyzőkönyvét.
„Én nem szavaztam volna decemberben kamatemelésre, és még kevésbé vagyok hajlandó erre most. Azt gondolom, legfeljebb egy kamatemelés lehet, és nem feltétlenül januárban” – tette hozzá a monetáris tanács tagja.
A központi bank politikája változhat márciusban, amikor a 7 tagú tanácsból 4 mandátuma lejár. Orbán pedig megfosztotta Simort attól a jogától, hogy két tagot delegáljon a tanácsba – írja a Bloomberg. A parlament illetékes bizottsága jelölheti a tagokat.
Fennáll a veszélye annak, hogy „beláthatatlan következményekkel jár”, ha a kormány nevezi meg az „igen-embereket”, akik „irracionális döntéseket hoznak és „drámai kamatcsökkentést” szavaznak meg – mondta Csáki. A forint árfolyama elszaladhat – tette hozzá. Elmondta, hogy nem tartja valószínűnek ezt a szcenáriót.
Az új Monetáris Tanács tagjai valószínűleg magasabb inflációs célt szeretnének – ahogyan a kormány is –, mely indokolna lazább monetáris politikát.
Simor András január 10-én megismételte, hogy nem fog lemondani, és kitölti mandátumár 2013-ig. „Simor kemény harcos, és nem adja fel könnyen” – mondta Csáki Csaba. Bár, ha folyamatosan leszavazzák, elgondolkodhat azon, hogy távozik – fejtette ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.