Jean-Claude Trichet a Wall Street Journalnek adott interjújában úgy vélte, a volatilis élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció nem tükrözi híven a jövőbeni árak alakulását, ezért veszélyes használni. Ugyanakkor a központi bank feladata éppen az, hogy ne hagyja az elszabadult üzemanyagárakat begyűrűzni más piacok áraiba. Egyelőre ennek nem is mutatkoznak jelei a 17 tagú eurózónában.
A monetáris övezetben ugyanis az infláció 2,2 százalék volt decemberben, ezzel két év után először lépte át az EKB által még elviselhetőnek tartott évi két százalékos plafont. Ugyanakkor a múlt év utolsó hónapjában a volatilis élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció alig 1,1 százalék volt, vagyis a második körös inflációs hatások még nem indultak be. A szakértők szerint azonban ha az üzemanyag- és élelmiszerárak nem csökkennek, idén már a maginfláció is lassú növekedésnek indulhat, ami ellen az EKB csak a jelenleg 1,0 százalékon álló alapkamat emelésével tudna reagálni, ez azonban megakaszthatja a lassan beinduló fejlődési folyamatokat az eurózónában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.