Az euróövezet inflációja ugyanis 2,4 százalékra emelkedett januárban, ami a legmagasabb ráta több mint két év után. A dolgozók magasabb bért követelnek Németországban, ahol az importár-infláció a leggyorsabb ütemet érte el az utóbbi 29 évben, az Egyiptomban kirobbant politikai feszültség pedig támogatja az olajárakat.
Trichet-nek azzal a kockázattal kell szembenéznie, hogy az infláció leküzdéséről szóló retorikája arról győzi meg a befektetőket, hogy az Európai Központi Bank megemeli a hitelnyújtási költségeket, még mielőtt Európának sikerül leküzdenie az adósságválságát – írja elemzésében a Bloomberg.
"Egyfajta egyensúlyozásról van szó" - vélekedik Jens Sondergaard, a londoni Nomura International Securities európai részlegének vezető közgazdásza. "A szakszervezetekhez igyekszik szólni, de anélkül, hogy ijesztgetné a piacokat. A várakozások gondos finomhangolása megy végbe" - fogalmazott.
Egy Bloomberg felmérés szerint a közgazdászok arra számítanak, hogy az Európai Központi Bank a negyedik negyedévben emeli meg a kamatlábat, a Fed előtt, amely prognózisok szerint 2012 első negyedében kerít sort erre.
"Számos befektetőt aggasztja az a kockázat, hogy az Európai Központi Bank politikai hibát követ el és a kamatot túlságosan hamar megemeli" - véli David Owen, a Jefferies International Ltd. vezérigazgatója Londonban. Ám a Citigroup közgazdásza Londonban úgy fogalmazott: "Az inflációs szörnyeteg ismét az ablakon néz be. Az Európai Központi Bank megmutatta, hajlandó cselekedni azért, hogy távol tartsa".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.