A helyi önkormányzatok januári gyorsjelentése alapján az államháztartás önkormányzati alrendszerének pénzforgalmi hiánya a tavalyi I-III. negyedévben kimutatott 97 milliárd Ft-tal szemben 247,7 milliárd forint volt. A kormány a 3,8 százalékos hiánycél meghatározásakor az önkormányzati alrendszer 190 milliárd forintos hiányával kalkulált - áll a Nemzetgazdasági Minisztérium gyorsjelentésében.
A minisztériumhoz érkezett adatok a helyi adók, különösen az iparűzési adó elmaradását mutatják, de a gépjárműadó, az illetékek és más bevételek is alacsonyabb összegben teljesültek. Az önkormányzatok évente mintegy 4000 milliárd forintból gazdálkodnak. Az előzetes tényadat 57,7 milliárd forinttal tér el a várttól, ami az önkormányzati rendszerben lévő teljes összeg csupán alig több mint 1 százaléka.
A tapasztalatok szerint a gyorsjelentésben foglaltaktól az önkormányzati elemi beszámolók rendre és lényegesen eltérnek. A kormánynak az önkormányzatok gazdálkodását mutató pénzforgalmi adatairól előzetesen nincsen pontos képe, mivel számláikat nem központilag a Magyar Államkincstárnál, hanem egyedi döntéseik alapján kereskedelmi bankoknál vezetik. Emellett a jelenlegi jogszabályok alapján a központi kormányzatnak alig van lehetősége arra, hogy a több mint 3000 önkormányzat gazdálkodására érdemi hatással legyen. A Nemzetgazdasági Minisztérium vizsgálja azokat a lehetőségeket, amelyek a helyi önkormányzati alrendszer pénzügyi helyzetének, és várható hiányának pontosabb előrejelzését szolgálná.
Amennyiben a hiány mértékében a további kalkulációk során nem áll be érdemi változás, az komolyan befolyásolhatja a 2010-es államháztartási eredményeket. Az 57,7 milliárd forint ugyanis a teljes magyar bruttó hazai termék mintegy 0,2 százaléka, vagyis egy ekkora hiány 0,2 százalékponttal 4,0 százalékra növelné a már sokszor kommunikált 3,8 százalékos tavalyi deficitet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.