BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak luxus-parkolópályára tették Járait?

Teljessé vált a Költségvetési Tanács (KT), miután Schmitt Pál köztársasági elnök kinevezte saját delegáltjaként a testület harmadik tagját, Járai Zsigmondot.

A jobboldali gazdaságpolitika egyik szimbolikus alakjaként szereplő Járai nagy hete volt az előző: péntek óta a nemzeti bank felügyelőtanácsi elnöksége mellett a KT tagja is, cége, a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. pedig komoly nyereséggel kecsegtető tendert nyert a BKV-nál – mégis, a presztízs ellenére többek szerint csupán luxus-parkolópályán van Orbán Viktor korábbi pénzügyminisztere.

Napokon belül összeül az új KT – mondta el Járai, miután átvette Schmitt Pál köztársasági elnöktől a kinevezését. Igaz, ezzel nem okoznak álmatlan éjszakákat a kormánynak, a korábbi, Kopits György vezette KT gyakorlatától eltérően meglepetés volna, ha komolyan kritizálnák a kabinet gazdaságpolitikáját. (A KT másik két tagja Járain kívül – akit Orbán Viktor 2007-ben „a polgári oldal erős csapatának” tagjaként jellemzett – Domokos László állami számvevőszéki elnök, korábbi fideszes képviselő, valamint Simor András MNB-elnök.) A KT új tagja a célokról annyit mondott: ha felmerül a költségvetés módosításnak kérdése, akkor abban állást kell foglalniuk, de a gazdaságpolitika véleményezése nem feladatuk. Hozzátette azt is, hogy elsőként a költségvetéshez értő gazdasági szakemberekkel, kutatókkal szeretne egyeztetni.

Járai szerint a magyar gazdaság igényli a szerkezeti reformokat, a következő években a GDP 46 százalékáig kell leszorítani a költségvetési kiadásokat. Néhány nappal korábban egyébként ugyanő egy előadásában arról beszélt, hogy bár 2014-re valóban 46-50 százalékot lát reálisnak, hosszú távú célnak a 40 százalékot tartja. Pozitívnak nevezte, hogy kevesebbet költenek folyamatos kiadásokra, viszont többet gazdaságfejlesztésre. Pontos számokat arról ugyan nem mondott, mekkora GDP-növekedést vár, de négy nappal korábban a Corvinus Egyetemen azt mondta: 2-3 százalékot gondol valószínűnek, ha az EU tartja a mostani bővülési ütemét.

Attól nem tart Járai, hogy a KT működése ellehetetlenülne a drasztikusan lecsökkentett költségvetése miatt. Az ÁSZ és az MNB szakembereinek munkájára támaszkodva is lehet véleményezni az eléjük kerülő kérdéseket – mondta beiktatása után. Az, hogy tagja lett a KT-nak, nem zárja ki, hogy megtarthassa elnökségi posztját a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságában. Pénteken már közölte is: valóban megtartja másik állását is.

Járai-sikerek az üzleti életben is

A KT-tagság elnyerésével gyakorlatilag nem maradt olyan pontja a magyar gazdaságirányítás csúcsának, amely ne szerepelne Járai Zsigmond önéletrajzában. A rendszerváltás idején a Tőzsdetanács elnöke volt, 1996-tól 1998-ig a Budapesti Értéktőzsde elnöke, 1998 és 2000 között pénzügyminiszter, 2001-től 2007-ig pedig jegybankelnök.

Az előző hét az üzleti világban is sikert hozott számára. Cége, a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. nyerte meg a BKV tenderét, így a közlekedési társaság mintegy 12 ezer dolgozójának biztosítása hozzájuk került.

Igaz azonban az is, hogy bár az MNB felügyelőbizottságának elnökeként és a Költségvetési Tanács tagjaként Járai hangsúlyosan véleményt mondhat a gazdaságpolitikáról, ha a kormány úgy döntene, hogy nélküle alakítaná azt, meg tudnák tenni.

Ráadásul – bár változatlanul őt tartják a legfőbb esélyesnek a jegybank 2013-ban megüresedő elnöki székére – az elmúlt hetekben több olyan találgatás is napvilágot látott, amelyek szerint Surányi György lehetne Simor András utódja.




Az előző hét az üzleti világban is sikert hozott számára. Cége, a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. nyerte meg a BKV tenderét, így a közlekedési társaság mintegy 12 ezer dolgozójának biztosítása hozzájuk került.

Igaz azonban az is, hogy bár az MNB felügyelőbizottságának elnökeként és a Költségvetési Tanács tagjaként Járai hangsúlyosan véleményt mondhat a gazdaságpolitikáról, ha a kormány úgy döntene, hogy nélküle alakítaná azt, meg tudnák tenni.

Ráadásul – bár változatlanul őt tartják a legfőbb esélyesnek a jegybank 2013-ban megüresedő elnöki székére – az elmúlt hetekben több olyan találgatás is napvilágot látott, amelyek szerint Surányi György lehetne Simor András utódja. Ismét elérhető a Költségvetési Tanács honlapja, az mkkt.hu. A Gyurcsány-, a Bajnai- és az Orbán-kormány munkáját is górcső alá vevő tanulmányokat januárban egy ideig nem lehetett letölteni, erre most újra mód nyílt. Azonban sok kérdőjelet hagy maga után az fn.hu felfedezése: a honlap visszakapcsolása után letiltották róla a keresőbotokat, vagyis a különböző online keresőkön keresztül nem lehet megtalálni a tanulmányokat, csakis úgy elérhetők, ha valaki az mkkt.hun keresztül keresi őket.

Az oldalról még az év elején vettek le minden tartalmat, s azután töltötték fel újra, hogy valaki a korábban lementett tanulmányokat egy külföldi címen elérhetővé tette. A tanulmányok furcsa sorsa -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.