A Nemzetgazdasági Minisztérium elkészítette Magyarország versenyképességi helyzetértékelését, amely elhelyezi hazánkat a világ versenyképességi térképén. A tavaly október óta tartó munka során a tárca megvizsgálta a világ három legelismertebb nemzetközi versenyképességi rangsorának minden egyes tényezőjét, ami csaknem 500 indikátor vizsgálatát jelentette. Ez az első olyan, versenyképességre vonatkozó hazai helyzetértékelés, amely kormányzati szinten készült el.
"A jelentés legfontosabb megállapítása, hogy 2002-től Magyarország versenyképessége jelentősen romlott: az EU átlagához történő felzárkózásunk először lelassult, majd teljesen leállt, tőkevonzó képességünk romlott, exportteljesítményünk elmaradt a régió többi országától" - írja az NGM.
A versenyképességi helyzetértékelés megállapításait támasztják alá az elismert nemzetközi versenyképességi rangsorok is - áll a minisztérium közleményében. Az IMD rangsorában jelenleg a 42.helyen áll hazánk, a World Economic Forum rangsorában az 52. helyet tudhatjuk magunkénak, míg a Világbank Doing Business rangsorában a 46. helyet foglaljuk el - szögezik le.
A versenyképességi helyzetékelés során az NGM megvizsgálta a három nemzetközi rangsor minden egyes indikátorát. Ezekből összesen 135 olyan tényező került beazonosításra, amelyek leginkább meghatározzák a magyar gazdaság versenyképességét. A kritikus indikátorokat az NGM tíz csoportba sorolta, beazonosítva ezzel azokat a beavatkozási területeket, amelyeken a kormánynak intézkedéseket kell hoznia a versenyképesség javítása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.