Előre nézett, de csak a várakozó befektetői hangulatot tartotta fent Orbán Viktor Millenáris Park-beli évértékelésében – csalódniuk kellett azoknak, akik nagy bejelentéseket vártak. Az interneten is feltett kérdések többsége a nyugdíj, a munkanélküliség és az elszámoltatás ügye körül forgott, a miniszterelnök azonban kevés konkrétummal válaszolt ezekben a témákban.
„2010 az összefogás éve volt. Létrehoztuk a minden remény alapját elhozó változásokat. 2011-ben átszervezzük az országot, mikor új alkotmányos alapra helyezzük. 2012 már az elrugaszkodás éve lesz, 2013 az emelkedésé, 2014 pedig a gyarapodásé, mikor megérezzük, erőfeszítéseinknek volt értelme” – magyarázta terveit Orbán.
Úgy fogalmazott: kendőzetlenül kell beszélni arról, ami az országra vár – ennek ellenére az évértékelőből nem derült ki, hogyan készül a kormány a nyugdíjrendszert, a munkanélküli-segélyt, a gyógyszertámogatásokat és a tömegközlekedést érintő 600-800 milliárd forintos, hamarosan bejelentendő lépésekre. Nem hangzottak el részletek arról sem, hogy az államadósság csökkentését konkrétan milyen ütemben és milyen lépésekkel akarják végrehajtani.
Pedig a kormánynak ez lehet az egyik legfontosabb célkitűzése. „Ahhoz, hogy Magyarország legyűrje az államadósságot, mindenkinek, aki munkaképes, dolgoznia kell. 2011-ben hadat üzenünk az államadósságnak. Az ország legtöbb gondjának okozója a magas államadósság” – jelentette ki Orbán. Ugyanakkor emlékeztetett a kilenc hónapja dolgozó kormánya eredményeire: az arányos adórendszerrel, a bankadó és a válságadók bevezetésével, a nyugdíjrendszer megmentésével megtették az első lépéseket a felemelkedéshez.
Ez azonban szerinte még nem elég, mert a válság és az adósság leküzdéséhez az szükséges, hogy minél többen dolgozzanak. „Határozott és bátor lépéseket fogunk megtenni az idén, hogy akit csak lehet, visszahozzunk a legális munka világába” – fogalmazott a miniszterelnök. A munkanélküliséget szerinte minél hamarabb kezelni kell, mert a kezelés elmaradása a legsúlyosabb társadalmi feszültségekbe futtathatja a magyar társadalmat. Egyértelművé tette: az állam csak azokról fog gondoskodni, akik nem képesek munkából megélni. „Pénz, főleg talált pénz, az nincs” – szögezte le.
Annyi valóban látszott, hogy a miniszterelnök felvázolta a kormány és a saját politikai filozófiáját. Ebből kiindulva kellett volna továbblépni Kiszelly szerint: az a megállapítás, hogy Magyarország veszélyben van, vagy az, hogy a munka előbbre való a spekulációnál, már nem újdonság Orbán Viktor szájából, ezekhez lehetett volna most legalább vázlatosan néhány intézkedést felvázolni.
Annyi valóban látszott, hogy a miniszterelnök felvázolta a kormány és a saját politikai filozófiáját. Ebből kiindulva kellett volna továbblépni Kiszelly szerint: az a megállapítás, hogy Magyarország veszélyben van, vagy az, hogy a munka előbbre való a spekulációnál, már nem újdonság Orbán Viktor szájából, ezekhez lehetett volna most legalább vázlatosan néhány intézkedést felvázolni. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.