Szász Károly az EU költségvetési és pénzügyi bizottsági elnökeinek konferenciáján úgy vélekedett, a válságra jobban fel lehetett volna készülni, ha az egyébként jól működő mikrofelügyelet nem lett volna elszigetelve a makrofelügyelettől. A pénzügyi közvetítő rendszer elemei - különböző bankok, biztosítók, befektetési vállalkozások - önmagukban lehet, hogy jól működtek, és megfeleltek az előírásoknak, mégis a bennük külön-külön felhalmozódott kockázatok a rendszer egészében már kezelhetetlenné váltak - fejtette ki a PSZÁF elnöke.
Magyar példát említve kifejtette: a devizahitelezés 2004-ben indult el, és a hitelintézetek egyre nagyobb mértékben folyósítottak - főként svájci frankban - hiteleket. Ezek a hitelek "a konkrét intézményi vizsgálatok során nem ütköztek korlátokba", mégis olyan nagyságrendűvé vált a devizahitel-állomány, hogy ez gátat szabott a monetáris és gazdaságpolitika érvényesülésének.
Szász Károly hozzátette: ilyen devizahitel-állomány mellett például egy kamatláb-emelés nem feltétlenül csökkenti a pénzállományt akkor, ha a devizahitelek révén további források áramlanak a gazdaságba. A válság tanulsága, hogy szoros kapcsolat van a mikro- és makroszempontok között, ezért jött létre frankfurti székhellyel az Európai Rendszerkockázati Testület (European Systemic Risk Board, ESRB), "amely az intézményes felelőse a makroprudenciális kockázatoknak". Az elnök jelezte: Magyarországon a pénzügyi stabilitási tanács látja el ezt a feladatot.
Szász Károly hozzáfűzte: Magyarországnak is fel kell állítania azokat a stabilizációs mechanizmusokat, amelyek egy majdani válság megelőzéséhez szükségesek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.