A diákmunkások ugyanazért jártak rosszul, mint az a becslések szerinti 800-900 ezer alkalmazott, akinek a havi bruttója nem éri el a 300 000 forintot, és nem nevel tizennyolc év alatti gyereket: az adójóváírás csökkenése miatt - írja az Index.
Ha egy 16 év feletti nappali tagozatos diák dolgozik, akkor a béréből a jelenlegi szabályok szerint csak személyi jövedelemadót, pontosabban adóelőleget kell levonni, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot, illetve egyéb járulékokat nem, mivel a társadalombiztosítási jogviszonyt tanulóként szerzi. Ez azt jelenti, hogy az adójóváírásra jogosító összeghatár eléréséig a diákmunkások bruttó bérével egyenlő a nettó bér.
Csakhogy az szja-törvény tavalyi megváltoztatásakor az adójóváírás összegét havi 15 100 forintról 12 100 forintra csökkentették. Ez a 3000 forintos változás – valamint az adókulcs módosulása – a gyakorlatban azt jelenti, hogy nagyjából havi 10 000 forinttal csökkent az az összeghatár, ameddig a diákmunkások adómentesen juthattak a pénzükhöz.
Tavaly még bruttó havi 69 940 forintig nem kellett szjá-t fizetni, míg a mostani szabályok szerint csak bruttó 59 548 forintig van adójóváírás. Efölött szuperbruttósítani kell a bért, vagyis fel kell szorozni 1,27-tel, aminek a 16 százaléka az adó, ebből leveszik a bizonyos összeghatárig csökkenő mértékben még járó adójóváírást, a többit pedig levonják adóelőlegként.
A különbség összegszerűen nem sok: aki például 70 000 forintot – tehát az adójóváírást éppen meghaladó összeget – keresett decemberben és januárban is, az a tavalyi adószabályok szerint 13 forint adót fizetett, vagyis 69 987 forintot utaltak át a számlájára. Most ugyanennyi bruttónak 2124 forint az adója, tehát 67 876 forintja így is megmarad a diákmunkásnak.
Az szja-szabályok változása nagyjából 3 százalékos bércsökkenést jelent, ami a tavalyi 4,9 százalékos inflációt is figyelembe véve a diákmunkások reálbérének csaknem 8 százalékos mérséklődését eredményezi. A nettó jellemzően a magasabb kereseteknél is csökken, de volt olyan diákszövetkezet, ahol azt mondták, egyes diákmunkások nettója magasabb lett, mint volt.
Az iskola- és diákszövetkezetek adatai szerint a nyári csúcsszezonban akár a százötvenezret is meghaladhatja a diákmunkások száma. Sokan közülük persze főleg alkalmi munkákat végeznek, a díjazásuk néhány tízezer forint, őket az adóváltozás nem érinti. Az első bérfizetési adatokból és a becslésekből azonban az következik, hogy nyáron több tízezer diákmunkásnak lesz adóköteles a tavaly még adómentes jövedelme.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.