A Fitch Ratings 2 fokozattal minősítette le Portugáliát „A+”-ról „A-”-ra. A hitelminősítő negatív kilátást tűzött a besorolás margójára, vagyis a további leminősítés kockázatával kell szembenéznie Portugáliának.
A Fitch a belpolitikai eseményekkel indokolta a leminősítést, vagyis azzal, hogy nem szavazták meg a megszorításokat, és a kormányfő ennek következtében lemondott. A reformprogram hitelessége gyengült a fejlemények hatására – szól az indoklás.
Portugália rövid lejáratú adósságát „F1”-ről „F2”-re minősítette le a Fitch. A hitelminsítő szerint jelentősen emelkedett annak esélye, hogy Portugália nemzetközi hitelcsomagra szorul.
A portugál költségvetési terv igen bátor csomag, amelyet mindenképpen meg kell lépni – hangsúlyozta Angela Merkel az uniós csúcs előtt. A német kancellár szerint a dél-európai állam pártjainak meg kell egyezniük a kiadáscsökkentésről. Portugália vélhetően 80 milliárd eurót kér majd az IMF-től és az EU-tól.
A Wall Street Journalnak nyilatkozó politikus szerint Portugália hozzávetőleg 80 milliárd euró kölcsönt fog kérni a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól. Ez szerinte még változhat, de a mostani EU csúcson kétségtelenül erről folyik a vita.
Az európai pénzügyminiszterek tanácsának, az Eurogroupnak az elnöke Jean-Claude Juncker úgy véli, ha Portugália mentőcsomagot igényel, annak mértéke 75-80 milliárd euróra is rúghat. A Bloomberg által megkérdezett, a szervezetekhez közel álló pénzügyi szakemberek ennél csekélyebb, 70 milliárd eurós csomagra számítanak. A Royal Bank of Scotland Group Plc elemzői viszont 80 milliárd euróval számolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.