A csütörtöki londoni kereskedésben, az adatközlés után többhavi mélypontra süllyedt a magyar államadósság-törlesztés kockázatának biztosítási díja, jelezve a magyar törlesztéskockázat javuló piaci megítélését.
Az MNB csütörtöki közlése szerint a folyó fizetési mérleg 366 millió eurós többlettel zárta a tavalyi negyedik negyedévet; ez több mint a kétszerese az elemzők által előzetesen várt 180 millió eurónak. Az egész éves tavalyi folyómérleg-többlet 2,031 milliárd euró volt a 2009-ben mért 332 millió euró után.
Az adatismertetés után az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlegének felzárkózó piaci elemzői kiemelték, hogy a belső kereslet gyengesége és a Németországba irányuló export meredek fellendülése jelentősen javította Magyarország külső fizetési helyzetét. Az RBC elemzői felidézték, hogy még 2008-ban is a magyar hazai össztermék (GDP) 7 százaléka feletti hiánnyal zárt a folyómérleg-egyenleg, a tavalyi plusz pedig a GDP-érték 2,1 százalékával egyenlő.
A ház erőteljesnek nevezte Magyarország nettó külső finanszírozási pozícióját - vagyis a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együtt számolt egyenlegét -, és ez az RBC londoni elemzői szerint középtávon támogatást nyújt a forintárfolyamnak.
A friss piaci adatokat itt megtekintheti!
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői csütörtöki kommentárjukban közölték, hogy az idén a tavalyinál kisebb, a GDP arányában 1,2 százalék körüli folyómérleg-többletet várnak, de ez is fél százalékponttal magasabb a ház által korábban prognosztizált idei plusznál.
A JP Morgan elemzői szerint a vállalati szektor javuló eredményei várhatóan a jövedelemmérleg deficitjének további szélesedését okozzák, de ez a korábban vártnál valószínűleg kisebb mértékű lesz, tekintettel az egyes szektorokra kirótt különadókra. A ház szerint a legutóbbi inflációs adatok arra vallanak, hogy a vállalatok ezeket az adókat nem hárították tovább a fogyasztókra.
A JP Morgan londoni elemzői 2012-re is magyarországi folyómérleg-többleteket jósoltak csütörtöki kommentárjukban, kiemelve, hogy addigra beindul az új beruházásokkal létrejövő autóipari üzemekben a termelés és az export. A folyómérleg-adatok csütörtöki közlése után többhavi mélypontra süllyedt Londonban a magyar államadósság-törlesztés kockázatának biztosítási díja.
Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén adósságtörlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása a csütörtöki londoni kereskedésben 255 bázispont környékén mozgott. A múlt hét elején 280 bázispont körüli, az év elején pedig még 400 bázisponthoz közeli magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon, vagyis másfél hét alatt 25 ezer euróval, az idei első negyedévben pedig csaknem 145 ezer euróval lett olcsóbb az egységnyi összegű magyar államadósság törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióinak díja.
A csütörtökre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők most 255 ezer euró körüli éves díjat kérnek középárfolyamon a befektetőktől minden 10 millió euró magyar államadósság után az irányadó ötéves futamidőre, a múlt héten felszámított 280 ezer, illetve az év eleji csaknem 400 ezer euró helyett.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a piac az euróövezeti tag Görögországot jelenleg négyszer kockázatosabb szuverén adósnak tartja, mint Magyarországot, a görög CDS-kontraktusok díjszabása ugyanis csütörtökön ezer bázispont felett mozgott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.