Mint Herman Van Rompuy, az EU állam- és kormányfői tanácsának elnöke bejelentette, a stabilitási mechanizmus keretét úgy növelik meg, hogy a ténylegesen hozzáférhető hitelösszeg elérje a 440 milliárd eurót. Ez a jelenlegi névleges keret, amelyből a mostani hitelminősítési helyzetben azonban csak mintegy 250 milliárd használható fel.
A résztvevők - köztük Nicolas Sarkozy francia elnök - beszámolója szerint döntöttek arról is, hogy a jelenlegi ideiglenes mechanizmust 2013-ban felváltó állandó euróstabilitási rendszerben igénybe vehető maximális összeg 500 milliárd euró lesz.
Emellett új elemként állapodtak meg abban, hogy a mechanizmusokból az elsődleges piacokon is vásárolhatnak kötvényeket.
Görögországnak a korábban megállapítottnál egy százalékponttal alacsonyabb kamatokat kell fizetnie a pénzügyi problémáinak enyhítésére nyújtott nemzetközi hitelekre, és nő a visszafizetésre kapott idő is. Utóbbit a közlések szerint a jelenlegi 3-ról 7,5 évre emelik.
A versenyképességi paktumban a belső államadósság csökkentésére, a bérkiadások visszafogására irányuló javaslatok és kötelezettség-vállalások szerepelnek, beleértve a nyugdíjkorhatár emelését, a munkaerőpiac rugalmasabbá tételét, illetve a deficit- és adósságcélok nemzeti törvénykezésbe foglalását is. A csomag célja nem pusztán a versenyképesség növelése, hanem a foglalkoztatási helyzet javítása, az államháztartás fenntarthatóságának szavatolása és a pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása is.
A német-francia kezdeményezésre született csomagban szereplő intézkedések közül a tagországoknak nem kötelező mindet teljesíteniük, hanem azok segítségével a saját gazdaságukra szabott nemzeti intézkedéscsomagot állíthatnak össze. Ezek teljesítéséről azonban egy év elteltével számot kell adniuk.
A paktum alkalmazására egyelőre csak az euróövezeti országok vállaltak kötelezettséget. A megállapodásnak azonban - mint Van Rompuy kiemelte - az is része, hogy az övezeten kívüli EU-tagországok is csatlakozhatnak hozzá, önkéntes alapon.
Az euróövezeti országok vezetői - köztük Sarkozy és Angela Merkel német kancellár - a találkozó utáni nyilatkozatokban a csomagnak elsősorban az államadósság leszorításában játszott szerepét emelték ki.
Van Rompuy hangoztatta: mind a 17 euróövezeti tagország vezetőjének meggyőződése, hogy gazdaságaikat versenyképesebbé és működésében egymáshoz jobban közelítővé kell tenni. A paktum fő ereje szerinte, hogy politikai kötelezettséget jelent, amely hozzáadódik a piac nyomásához és a nemzetközi intézmények nyomásához, amely eddig is érezhető volt.
A most elhatározott intézkedéseket a következő, március 24-25-i európai uniós csúcsértekezleten véglegesítik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.