A nemzetgazdasági beruházások volumene 2010 egészét tekintve 5,5 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél. Az építési beruházások éves szinten 8,3, a gép- és berendezésberuházások 1,4 százalékkal csökkentek. Az egész évre jellemző volt, hogy a vállalkozások nagy része csak a legszükségesebb beruházásokat hajtotta végre. 2010-ben a 19 nemzetgazdasági ág közül 11 ágban volumencsökkenés figyelhető meg.
A legnagyobb súlyú nemzetgazdasági ágak közül leginkább az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene maradt el az előző évtől (17,1 százalék) a lakásépítések erőteljes visszaesésének következtében. Az előző évi növekedés után, a szállítás, raktározás ág beruházásainak volumene 2010-ben 12,5 százalékkal volt alacsonyabb, aminek oka az út- és autópálya-, illetve a szárazföldi szállítás beruházásainak visszaesése. A tavalyi szinthez képest jelentősen elmaradtak a beruházások a bányászat (47,6 százalék), a mezőgazdaság (25,5 százalék) és a közigazgatás (14,1 százalék) ágakban is.
A nemzetgazdasági beruházások csökkenő tendenciájával szemben a feldolgozóipar beruházásai 9,4 százalékkal nőttek, amihez elsősorban a jármű-, és a gumitermék-gyártás nagyberuházásai járultak hozzá. Az oktatás nemzetgazdasági ág beruházásai 55,2 százalékkal emelkedtek, az oktatás minden területén uniós és hazai forrásból megvalósult projektek eredményeképpen. A művészet, szórakoztatás, szabadidő ág 22,1 százalékos növekedésébengyógy- és élményfürdő, illetve kulturális beruházások játszottak szerepet.
A beruházások 2010. negyedik negyedévi, az előző év azonos negyedévéhez viszonyított 7,8 százalékos csökkenésén belül az építési beruházások 11,3, a gép- és berendezésberuházások 1,9 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A nemzetgazdasági beruházások 2008 eleje óta tartó – a megelőző év azonos időszakához viszonyított – csökkenése 2010 negyedik negyedévében is folytatódott, amikor is a nemzetgazdasági ágak többségében mérséklődést regisztrált a KSH.
A lakásépítéseket is tartalmazó ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 22,4 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Nagyobb visszaesés figyelhető meg a szállítás, raktározás (15,1 százalék), a mezőgazdaság (33,0 százalék), továbbá a közigazgatás (33,3 százalék) ágakban is.
A feldolgozóipar beruházásai 23,6 százalékkal emelkedtek a jármű-, a gumi- és a vegyianyag-gyártásban megvalósult néhány jelentős beruházásnak köszönhetően. Az oktatás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 39,6 százalékkal bővült a széles körű intézménybővítések, -felújítások következtében. A művészet, szórakoztatás, szabadidő ág 18,6 százalékos növekedését főként a pécsi kulturális fejlesztések és az európai soros elnökséggel kapcsolatos beruházások okozták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.