Az intézet szerdán nyilvánosságra hozott konjunktúrajelentése leszögezi: fenntartva korábbi állítását 2011-ben 3 százalékkal bővülhet Magyarországon a GDP, de több lefelé mutató kockázati tényező ronthatja a növekedési kilátásokat.
A Kopint-Tárki Zrt. jelentése leszögezi: a Széll Kálmán Terv részleteinek hiánya miatt egyelőre nem ítélhető meg, hogy a programban vállalt intézkedések végrehajthatóak lesznek-e. E mellett a növekedés szinte minden elemét erős bizonytalanság övezi, közte a lakossági fogyasztás és a beruházások dinamikájának alakulását is.
A jelentésben az intézet 2011-ben 3 százalékos GDP-növekedést és 3,9 százalékos inflációt prognosztizál. Ezek mellett úgy véli, hogy idén a munkanélküliségi ráta 11 százalékos lehet, a nettó keresetek pedig 1,3 százalékkal növekedhetnek. A magánfogyasztás 1,8 százalékkal, az export 9, az import pedig 8,1 százalékkal növekedhet. A bruttó államadósság idén a GDP 75 százaléka lehet.
A Kopint-Tárki táblázatából kiderül: a 2010-es költségvetési hiány – a központi alrendszer teljes hiánya – a tervezett 870 milliárd forintos előirányzott deficit helyett 900 milliárd forinton alakulhat. A 30 milliárd forintos eltérés valamivel több, mint a GDP 0,1 százaléka.
A központi költségvetés – elkülönített állami pénzalapok és TB-alapok nélkül – 836 milliárd forintos hiány helyett 909 milliárd forintot mutat.
Az elkülönített alapok a tervnél jobb egyenleget mutatnak: 35 milliárd forintos többlet helyett 90 milliárd forintost. A TB-alapok rontják az egyenleget: a -69,4 milliárd forintos tervvel szemben 81 milliárd forintos hiány teljesülhetett tavaly.
E két tényezővel korrigálva 900 milliárd forint lehet a központi alrendszer - önkormányzatok nélküli - hiánya tavaly.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a költségvetésről szóló tájékoztatójában azt írta, hogy az államháztartás központi vagyis helyi önkormányzatok nélküli alrendszerének pénzforgalmi egyenlege 2010 ben 869,8 milliárd forintos deficittel zárt, ez a GDP 3,2 százalékát teszi ki.
Mi lesz a növekedés motorja idén?
Az adóváltozások hatására jelentősen emelkedő jövedelmek a magánfogyasztás
korábbi előrejelzésünkben becsültnél (2 százalék) gyorsabb növekedését fogják
eredményezni (2,5 százalék).
Ugyanakkor a beruházások növekedési üteme valamivel alacsonyabbra várható a korábban becsültnél: jelenleg számos jelentős külföldi beruházásról szóló döntés halasztódik. Az Európai Unió támogatásával megvalósuló fejlesztési projektek tényleges újraindulása pedig inkább a második félévben várható
A növekedés fő húzóereje az export marad. A kivitelnek az importnál gyorsabb növekedése azonban várhatóan megszűnik, mivel a fogyasztás gyorsabb növekedése jelentős import-vonzattal jár. Kopint-Tárki előrejelzése az export és az import azonos ütemű növekedését várja (5 milliárd euró körül többlet mellett).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.