BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Portugáliának egyedül kell döntenie

Portugáliának szuverén módon kell döntenie arról, képes-e megoldani egyedül gazdasági problémáit, vagy az EU-hoz és a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordul segítségért – mondta el José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke tegnap az Európai Parlamentben (EP) a gazdasági kormányzásról tartott vitán.

A 2002–04 között portugál miniszterelnök politikus egyúttal kiemelte: a dél-európai államnak csak a legvégső esetben szabad mentőövért folyamodnia: „Ha el tudja kerülni, akkor el kell kerülni ezt a lépést.”

Piaci vélemények szerint Görögország és Írország után Portugália lehet a harmadik eurózóna-tagállam, amely hamarosan az EU és az IMF pénzügyi segítségét kérheti az államcsőd elkerülése érdekében. A hasonló esetek előfordulását az Európai Bizottság úgy próbálja kivédeni az eurózóna egészének védelme érdekében, hogy szorosabbra fogná a gazdaságpolitikai koordinációt, és erősebben kontrollálná a tagállami költségvetéseket az úgynevezett gazdasági kormányzás keretében.

Emiatt olyan kompetenciákat is uniós hatáskörbe emelne, amelyeket most még tagállami szinten kezelnek. „Nagyon érzékeny időszakot élünk” – jegyezte meg Barroso, hozzátéve: sok kormány úgy ébred reggelente, hogy az első dolga megnézni, hogyan áll az államadósság.
Az EP viszont egyelőre nem áll egy emberként Brüsszel tervei mögé: a BruxInfo szerint több európai parlamenti frakció ellenzi a gazdasági kormányzás további mélyítésére tett tagállami erőfeszítéseket. Szerintük az erre vonatkozó javaslatok nem megfelelők, ehelyett például eurókötvényeket és szénadót gondolnak, valamint megadóztatnák a pénzügyi tranzakciókat.

A gazdasági kormányzásról és a versenyképesség növeléséről pénteken rendkívüli csúcson egyeztet majd az euróövezet 17 tagországa, március végén pedig az összes EU-tagállam vezetője próbál dűlőre jutni a még vitás kérdésekben. Az Európai Parlament április végéig alakítja ki az álláspontját, amelyet ezt követően ütköztet a tagállamokat tömörítő tanácséval.

Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi és gazdasági biztosa szerint ezek a csúcsértekezletek döntő jelentőségűek lesznek az euróövezet szempontjából. Figyelmeztetett: ha az EU csalódást keltőn kezeli a piacok várakozásait, az igen sokba kerülhet a közösségnek, illetve az euróövezetnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.