BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Statisztikai tévedés a fellendülés?

Megkérdőjeleződtek Lengyelország elmúlt évi adatai, az elmúlt években mutatott kimagasló gazdasági teljesítmény mögött hibás adatok állhatnak

Aggódnak a befektetők, hogy Lengyelország elmúlt években mutatott kimagasló gazdasági teljesítménye mögött hibás statisztikák állnak. A témát a lengyel jegybank tanácsadója, Miroslaw Gronicki vetette fel még a múlt héten, ám a pénzpiacok ingerküszöbét csak késve érte el a hír, amely egyébként nem is friss adatokon alapul.

A 2008–09-es fizetésimérleg-statisztikában látható kedvező egyenleg mellett azzal ellentétes irányú, csak még nagyobb tételként szerepelnek a tévedések és kihagyások. Ez a tényező a válság kirobbanásának évében, 2008-ban a 15 milliárd eurót is meghaladta, ami a GDP 4 százalékának felel meg.

A számoknak azért van jelentőségük, mert Lengyelország főként annak alapján őrizte meg kedvező megítélését, hogy egyedüliként sikerült recesszió nélkül átvészelnie az elmúlt éveket. Az elemzők most viszont azt gyanítják, hogy a statisztikai eltérés mögött alulbecsült importadatok húzódnak meg, vagyis alacsonyabb volt a GDP. A külkereskedelmi forgalommal kapcsolatos bizonytalanság arra vezethető vissza, hogy az EU-csatlakozással megszűntek a határforgalmi statisztikák, így csak becslésekre támaszkodhatnak a statisztikai hivatalok. Ezt bizonyítja az is, hogy a belépés előtt egy nagyságrenddel kisebb volt a hibatétel a fizetési mérlegben.

A jelenség valamennyi újonnan csatlakozott államban megfigyelhető volt, Csehországban és Magyarországon is történt az elmúlt években nagymértékű adatrevízió. A kihagyások tétel azonban messze Lengyelországban a legnagyobb mértékű, és ez egyéb következményekkel is járhat. Például minden, a GDP-hez viszonyított mutató kedvezőtlenebb lehet az eddig tudottnál, ez különösképpen az államadósság- és költségvetési hiányszámokban okozhat fennakadást. Főként a Lengyelország ellen folyó uniós túlzottdeficit-eljárás miatt, mivel a GDP 8 százalékát kitevő tavalyi hiány így még nagyobbra rúghat.

Magyarország sem tévedhetetlen

A magyar fizetési mérlegben is szemmel láthatóan megnőtt a tévedések és kihagyások egyenlege a 2004-es uniós csatlakozást követően. Lengyelországhoz hasonlóan itt is kiugró volt a 2008-as év, amikor a hiány meghaladta a 2,5 milliárd eurót, vagyis a GDP 2,5 százalékát. 2009-ben viszont szinte elhanyagolható mértékűre csökkent a tétel, ami ugyan nem azt jelenti, hogy nem voltak hibák, de azok nagyrészt kioltották egymást.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.