BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újít az MNB - Többet kell beszélniük

Új előrejelzési rendszerre tér át az MNB, ezzel átláthatóbb, piacbarátabb kommunikációt ígérnek a szakértők.

A márciusi inflációs jelentésben már új előrejelzési rendszer szerint ad prognózist az MNB. A korábbi, változatlan alapkamatot feltevő makropálya helyett ad majd kamatelőrejelzést is a stáb, habár azt kezdetben nem fogja még publikálna, csak utalásokat tesz rá – mondta el az MNB Klub rendezvényén Csermely Ágnes, az MNB elemzési igazgatója. Mostantól azt a kérdést teszik fel az előrejelzés során, hogy mit kell tennie a monetáris politikának ahhoz, hogy elérje a 3 százalékos inflációs célt.

Ebből praktikusan az adódik, hogy a legtöbb esetben az előrejelzési horizont végén általában 3 százalékos inflációt fogunk látni. Ezzel összefüggésben arra számítanak, hogy magának a tanácsnak is megváltozik a kommunikációja, előretekintőbb, a piacokat jobban orientáló közlemények születhetnek a kamatdöntések után. A következő prognózist a március 28-i kamatdöntést követően, 30-án adja ki a nemzeti bank.

A jegybank keddi sajtótájékoztatóján Csermely azt is elmondta, hogy a megújuló inflációs jelentés segít abban, hogy a monetáris politika reagálhasson a gazdaságban zajló folyamatokra.

Suppan Gergely, a TakarékBank közgazdásza a Világgazdaság Online-nak elmondta, hogy az új inflációs jelentés „jó indikáció a piacnak”.  A kamatpálya várakozások rögzülnek – húzta alá az elemző.

Ez egy érdekes módszer – folytatta Suppan –, mert a kamat emelésének megpendítése is erősítheti a forintot, így ez önmagában elvégezheti az emelés hatását.

Az inflációs jelentésben nem lesz „kőbe vésett” a kamatpálya – hívta fel a figyelmet a közgazdász. Az eddigi jelentést – mely feltételezett egy inflációs pályát – merevnek ítélte meg Suppan, aki azt is elmondta, hogy van egy „veszélye” az új prognózisnak. Ezt sűrűbb kommunikációval lehet oldani – jegyezte meg.

Ha rögzül a piacon egy kamatpálya, és a tanács nem lépi meg az általuk felrajzolt kamatmódosításokat az hitelességi veszteséggel járhat. Ezt lehet oldani (sűrűbb kommunikációval) azzal, ha elmondják, hogy például az infláció jobb lett a vártnál, vagy egy kockázat nem valósult meg, és ezért nem kell lépni – magyarázta Suppan Gergely.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.