BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ecofin: 80 milliárdos csomag, több ezer munkahely mínusz

Portugália szerda este elismerte, hogy nemzetközi hitelcsomagra szorul. Az Európai Unió pénzügyminiszterei pénteken Budapesten tárgyalják a helyzetet, és a csomag részleteit. Olli Rehn, gazdasági és monetáris ügyekért felelő biztos szerint 80 milliárd euró lesz a portugál mentőcsomag. A megszorítások pedig mélyebbek lehetnek, mint az, amelyet a portugál parlament utasítottt el.

Hónapok óta nyilvánvaló, hogy Portugáliának segélyprogramra van szüksége, és sokkal jobb lett volna, ha ezzel normális körülmények között lehetett volna foglalkozni - mondta Anders Borg pénteken Gödöllőn, mielőtt részt vett az uniós pénzügyminiszteri találkozón, amelynek napirendjét Portugália megsegítése uralta.

Portugália szerdán ismerte el, hogy nemzetközi hitelcsomagra van szüksége. Az ország csak jelentős hozamfelárral jutott külső finanszírozáshoz: már az egy éves kötvényhozamok is a fenntarthatatlanság irányába mutattak.

Andreas Borg volt az első olyan pénzügyminiszter, aki bírálta Portugália politikáját. Utalt arra, hogy Portugália választások előtt áll, az országnak ügyvezető kormánya van. Úgy fogalmazott, sok EU-tagállamnak nem tetszik a jelenlegi helyzet, hiszen az ország megsegítésének kérdéséről már késő ősz óta szó esett különböző tárgyalásokon.

"Nagyon világossá kell tennünk, hogy több területen felelőtlen politikát folytattak Portugáliában" - jelentette ki. Leszögezte, hogy a segélyprogramról folytatandó tárgyalásokba a portugál kormányon kívül nyilvánvalóan be kell vonni az ellenzéket is. Azt mondta, hogy a portugál belpolitikai patthelyzet miatt "nyilvánvalóan sok időt vesztegettünk el"; és ez a több ezer munkahelybe került Portugáliában és Európában.

A belga pénzügyminiszter reálisnak nevezett egy 80-85 milliárd eurós segítséget Portugáliának. A portugál pénzügyminiszter biztos benne, hogy országa megkapja a segélyt és megnyugtatta a pénzügyi piacokat: Portugália képes lesz teljesíteni vállalásait. Ésszerű számnak nevezett egy 80-85 milliárd eurós segítségnyújtást Portugáliának a belga pénzügyminiszter a pénteki gödöllői uniós pénzügyi tanácskozás előtt. Az Európai Unió gazdasági és pénzügyminiszterek tanácsa, az ECOFIN ülése előtt Didier Reynders arra a kérdésre, hogy a Portugáliának nyújtandó segítség összege elérheti-e a 80-85 milliárd eurót, úgy felelt: ez ésszerű számnak tűnik.

Később Olli Rehn, gazdaságért és monetáris politikáért felelős EU-biztos azt mondta, hogy a portugál mentőcsomag összességében 80 milliárd euró lesz.

A finn pénzügyminiszter, Jyrki Katainen gyors döntéseket szorgalmazott Portugália talpra állítása érdekében, mert, mint mondta az ország pénzügyi instabilitása minden uniós tagállam számára káros. „A csomagnak nagyon szigorúnak kell lennie, mert különben nincs semmi értelme” – mondta újságíróknak a pénzügyminiszter. „Átfogóbb és keményebb csomag kell, mint amelyet a portugál parlament elutasított” – húzta alá.

Didier Reynders azt mondta: megvitatják, milyen módon érheti el legjobban Portugália a pénzügyi konszolidációt, meghallgatják az erre vonatkozó javaslatokat. "Megpróbáljuk megtalálni ennek a módját a következő órákban" - mondta, és hozzátette, az EU-nak segítenie kell Portugáliának, ahogy tette korábban Görögország és Írország esetében. Megjegyezte, meg kell vizsgálni, milyen kötelezettségeket vállal Lisszabon a támogatás fejében.

Fernando Teixeira dos Santos az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek pénteki gödöllői tanácskozása előtt, amelyen Portugália ügye az első számú napirendi kérdés azt mondta: minél gyorsabban egyezségre kell jutni a Portugáliának nyújtandó pénzügyi támogatásról, ennek összege és nyújtásának időtartama még bizonytalan. "Biztos vagyok benne, hogy megkapjuk a segélyt" - jelentette ki újságíróknak, és hozzátette: Portugália képes lesz teljesíteni vállalásait. Azt mondta, bízik a küszöbön álló egyeztetések sikerében.

A miniszter ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a támogatás kérdését megnehezíti a portugál belpolitikai helyzet, mivel az országot ügyvezető kormány irányítja, és az egész országnak kell vállalásokat tenni, nemcsak a kormánynak. A támogatás összegéről azt mondta, erről még korai beszélni, értékelni kell, mennyi pénzre van szükség.

A portugál parlament elutasította az újabb megszorításokat, amelyek a költségvetés fenntarthatóságához szükségesek lettek volna. José Sócrates ezután lemondott, és ügyvezető miniszterelnök maradt. A nemzetközi hitelminősítők rontották Portugália hitelbesorolását, mert nem szavazták meg a megszorításokat. A kötvények hozamai ennek következtében újra emelkedtek, amelyhez hozzájárult az is, hogy a március 25-én elfogadott Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM), amely 2013 közepétől lép életbe úgy rendelkezik, hogy aki ezután kap külső segítséget, annak az országnak a kötvénytulajdonosai veszteségek elkönyvelésére kényszerülhetnek. A Standard & Poor’s ezért is minősítette le Portugáliát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.