Az eurózóna aggregált költségvetési hiánya a 2009-es 6,3-ról 6 százalékra emelkedett – tette közzé kedden az Eurostat. Az unió statisztikai hivatalának közleménye szerint a 16 ország államadósság 79,3 százalékról 85,1 százalékra emelkedett a GDP-hez viszonyítva. Németországot, Írországot, Luxemburgot és Ausztriát leszámítva az összes állam javított a büdzsé mérlegén, az államadósság Észtországot kivéve mindenütt nőtt.
Az Eurostat szerint Görögországnak- a közös Európai Uniós és Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kapott 110 milliárd euróra rúgó kölcsönnek köszönhetően – sikerült 15,4-ről 10,5 százalékra szorítania a hiányt, ám ez még így is magasabb volt a görög kormány által becsült 8, illetve az unió és az IMF által becsült 9,6 százaléknál is. A görög államadósság a GDP 142,8 százalékára emelkedett a 2009-es 127,1-ről.
Meglehetősen messze van a maastrichti kritériumokban rögzített három százaléktól Szlovákia, ahol 7,9 százalékra rúg a hiány. A régióban a számok hasonlóak, Lengyelországban ugyanekkora volt az államháztartás deficite. A legalacsonyabb deficitet, 1,7 százalékot Luxemburgban regisztrált a hivatal, míg Észtországban többlettel zárták 2010-et, Svédországban nullszaldós volt a költségvetés.
Írország költségvetési hiánya több mint duplájára 32,4 százalékra nőtt tavaly, államadóssága 96,2 százalékra ugrott, a 2009-es 65,6-ról, miután az ország kölcsönt vette fel a bajba jutott bankszektorának megmentése érdekében.
Az Egyesült Királyság, amely nem tagja az eurózónának az uniós államok közül – Görögország és Írország után – a harmadik legnagyobb költségvetési hiányt könyvelte el. A deficit a GDP 10,4 százalékra rúgott, az Eurostat szerint a szigetország rekordösszeget költött katonai célokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.