BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kés alá kerül a bürokrácia is

Kevesebb adminisztrációs terhet, a foglalkoztatás lényeges könnyítését, számos „irritáló” szabály eltörlését ígéri a kormány. Az előzetes egyeztetésből kihagyott munkavállalók azonban több ponton is érdeksérelemmel szembesülnek.

Nyilvánosságra hozta a kormány az ígért 500 milliárd forintos bürokráciacsökkentő csomag első részletét, amely valamivel több mint százmilliárd forintos megtakarítást ígér a vállalkozások számára. Amellett, hogy sokat kritizált adminisztrációs előírásokat töröl el a csomag, a munkavállalók számára igen hátrányos lépéseket is tartalmaz. A legnagyobb, 45 milliárd forintos könnyítést a foglalkoztatással kapcsolatos tételeken teremtené elő a kormány. Ezek között vannak olyan, nem számszerűsített tételek is, mint a munkaidő-beosztás szabályainak módosítása, akár napi 12, heti 60 órás munkarend lehetővé tétele. A végkielégítéseket és a felmondási időt a régió többi országához igazítva csökkentenék. A fizetett szabadságok számát is mérsékelné a javaslat, de erre vonatkozóan nem tartalmaz részleteket, csak a versenytárs országok 20-25 napos átlagára hivatkozik.

Jelentős, százezer fős munkahelyteremtést remél a kormány továbbá a szakképesítési előírások mérséklésétől, ezt teljes egészében áttekintenék és minimalizálnák. Az elbocsátás szabályait is a munkáltató javára módosítanák, a felmondási indokokat úgy alakítanák át, hogy ne kelljen „mindkét félre nézve méltánytalan erőfeszítéseket” tennie az elbocsátani készülőnek. Az üzemi tanácsot mint a „munkavállaló valós védelmét ellátni nem tudó, vállalatvezető idejét rabló” intézményt opcionálissá tennék 15 fő feletti létszám esetén is.

Ugyancsak számottevő, 19 milliárd forintnyi megtakarítást remél a kormány attól, hogy a munkabér-kimutatások kinyomtatását opcionálissá tenné, ezentúl csak a munkavállaló kérésére vetnék papírra a havi elszámolást. Az adatszolgáltatás egyszerűsítését az adóhivatali és más központi adatbázisok egyesítésével érné el a kormányzat. Szintén jelentős könnyítést eredményez, hogy könyvvizsgáló alkalmazása az eddigi 100 milliós forgalom helyett csak 200 millió forint felett lenne kötelező, 2014-től pedig 300 millióra emelkedne ez a határ. Átutalási és adatszolgáltatási könnyítéseket is tartalmaz a június 30-tól életbe lépő csomag.

A fennmaradó 400 milliárdos megtakarításról nyár végéig dönt a kormány. Az adminisztrációs terheket mérséklő lépéseket egyértelműen üdvözölte a lapunknak nyilatkozó Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint az irány jó, és szeretnék, ha ezen az úton a kormány még tovább menne. A munka világát érintő intézkedések kapcsán arról beszélt, hogy így első olvasatban, a részletek ismerete nélkül, vállalkozói szemszögből pozitívnak látszik az irány, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mindeközben maximálisan tiszteletben kell tartani a munkavállalók jogait. Emellett érdemes kollektív szerződéseket kötni, amelyekben a munkavállalók számára a jogszabályban lefektetettnél kedvezőbb megoldások is lehetségesek.

Elégedetlenek a szakszervezetek a koncepcióval

A szakszervezeteket kihagyta a kormány.Nem európai és nem demokratikus megoldás, hogy a külső meghívottak közt csak munkáltatói szervezetek vannak, munkavállalók nem – reagált lapunknak Varga László arra, hogy a dokumentum szerint szakszervezetekkel egyáltalán nem egyeztetett a kormány.

A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke hozzátette: a programban foglaltakból egyértelműen kiderül, hogy a kormány nem munkavállaló-barát, hiszen a munkáltatókat akarja könnyebb helyzetbe hozni. Értelmes és szükséges változtatásokról persze lehet tárgyalni, de nem úgy, hogy az érintett társadalmi szereplők egy portálról értesülnek a szándékokról.

Az OÉT december másodika óta nem ült össze – mutatott rá Varga.

A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke hozzátette: a programban foglaltakból egyértelműen kiderül, hogy a kormány nem munkavállaló-barát, hiszen a munkáltatókat akarja könnyebb helyzetbe hozni. Értelmes és szükséges változtatásokról persze lehet tárgyalni, de nem úgy, hogy az érintett társadalmi szereplők egy portálról értesülnek a szándékokról.

Az OÉT december másodika óta nem ült össze – mutatott rá Varga. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.