Brüsszel ma teszi közzé erről szóló javaslatait, amelyeket azzal indokol, hogy az önkéntesség ezen a téren nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Mint a Handelsblatt tegnapi számában beszámolt róla, a terveket tartalmazó Zöld könyv megírására az inspirálta a bizottságot, hogy törvényi szabályozás nélkül akár ötven évig is eltarthat, mire a nők aránya a jelenlegi 12-ről jelentős arányban növekszik a vállalatok felügyelőbizottságaiban.
Brüsszel úgy véli, a nők térnyerése egyértelmű pozitív hatásokkal járna. A férfiaknál gyakrabban vennének részt az üléseken, tőlük eltérő vezetési stílust alkalmaznának, és a vállalat kollektív intelligenciájának javításával javíthatnák a cég egészének teljesítményét is. A női vezetők és a magasabb profitabilitás közti összefüggést több – például a Goldman Sachs, a McKinsey vagy éppen az ENSZ által készített – tanulmány is alátámasztja – írta a Financial Times.
A Michel Barnier belső piaci ügyekért felelős biztos által bemutatandó tervek nemcsak a nők szerepét erősítenék, hanem több szempontból egységesítenék a vállalatirányítási gyakorlatot. Korlátoznák például az elvállalható pozíciók számát: fejenként legfeljebb három cégnél lehetne felőgyelőbizottsági tagságot vállalni.
Az Európai Bizottság vállalatirányítási terveiről szóló konkrét javaslatok jövőre születhetnek meg. Most a konzultáció megindítása a cél, annál is inkább, mivel a női kvóta kérdésében és a vállalatirányítás kérdéseiben is nagyon megoszlottak a vélemények. Az Allen & Overy nemzetközi ügyvédi iroda friss felmérése legalábbis azt mutatja, a cégvezetők 49 százaléka elutasítja, hogy egységes irányítási elveket tegyenek kötelezővé uniószerte. Elsősorban a briteknek nem tetszenek a bizottsági tervek: amíg a kontinensen a vezetők 65 százaléka támogatja ezeket, a szigetországban épp ellenkezőleg, 64 százalékuk kedvezőtlenül fogadna egy ilyen szabályozást
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.