Az ETUC által szervezett demonstráción 21 ország képviseletében várhatóan több tízezren vesznek részt. A magyar szakszervezeti vezetők a sajtótájékoztatón több követelést ismertettek, közöttük azt, hogy a kormány vonja vissza a médiatörvényt, és a visszamenőleges hatályú jogszabályokat, továbbá adja vissza a magán-nyugdíjpénztáraktól elvett pénzt.
Mint arról beszámoltunk, Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője úgy nyilatkozott: örömmel fogadják a demonstrációt, mert szerintük az nem a kormány intézkedései ellen irányul.
John Monks, az ETUC főtitkára elmondta, hogy az uniós pénzügyminiszterek gödöllői tanácskozása miatt időzítették a demonstrációt szombatra. Az ETUC alapvetően azt üzeni az uniós döntéshozóknak, hogy ne a munkavállalókkal fizettessék meg azt a kiesést, amit nem ők okoztak. A főtitkár a válság következményeit értette ez alatt, és azt javasolta, hogy a jobb módúak is tisztességesen adózzanak, illetve a pénzügyi, gazdasági vezetők jövedelme csökkenjen.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezeti Szövetség nevében alapvetően azt kifogásolta, hogy a kormány egyedül dönt az emberek sorsáról, a döntésekbe nem vonja be a munkavállalókat, és az alacsony keresetűeket bünteti. Kuti László (Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés) a tisztességes munkát és bért kérte számon a kormányon.
Gaskó István (Liga Szakszervezetek) indulatosan sorolta a kormánnyal szembeni követeléseket. Így azt, hogy a kormány nemzeti konszenzust hirdet, de senkivel nem tárgyal a fontos döntések előtt. Cinikusnak nevezte a kormányszóvivő kijelentését, miszerint a kormány egyetért a szakszervezetek követeléseivel. Ezért felsorolta, hogy mi mindent tegyen meg a kormány, hogy beállhasson szombaton a szakszervezetek közé a demonstráción: vonja vissza - visszamenőleges hatállyal - a közszférában a kéthónapos, indoklás nélküli felmondást, vonja vissza az egykulcsos szja-t, továbbá az 5 évre visszamenőleges olyan elvonást, amelyet kollektív szerződés rögzített, vonja vissza a médiatörvényt, amely a szakszervezetek száját is befogja, és adja vissza az elvett magán-nyugdíjpénztári tagdíjakat.
Pataki Péter (Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége) rámutatott, hogy a kormány tagadja a megszorítást, ugyanakkor a munkavállalók kétharmadának csökkent a bére, a nemzeti együttműködés pedig nem létezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.