Az EKB igazgatóságának egyik tagja, Jürgen Stark egy konferencián Athénban jelezte, hogy a központi bank nem vásárol tovább görög államkötvényeket, ha a dél-európai állam tavaly kért kölcsönének átstukturálását kérik. Német sajtóértesülések szerint az EKB elnöke Jean-Claude Trichet is hasonló nyilatkozatot tett Brüsszelben hétfőn.
Az EKB szakértői már hetek óta arra figyelmeztetnek, hogy a görög adósság átütemezésének katasztrofális hatása lenne az eurózónára azután, hogy Jean-Claude Juncker az európai pénzügyminiszterek tanácsának vezetője jelezte, a közösség nyitott e megoldásra.
Stark azzal érvelt, hogy az adósság átütemezése aláásná az államkötvények biztosítéki szerepét. Ez veszélyeztetné az görög bankrendszer jó részének likviditását. A görög állampapírok hozama továbbra is rekord magasan áll: a 10 éves lejáratú kötvények hozamrátája 13 százalék körül mozog.
Az EKB szakértői szerint az átstrukturálással a magánbefektetők a hosszú lejáratú papírokra cserélik majd. Az Európai Bizottság hétfőn felvetette azt a lehetőséget, amely szerint akár megengednék azt is, hogy a magánbefektetők önkéntes részvételével enyhén újrastrukturálják a görög államadósságot. Ezzel mérsékelve a költségvetés következő években realizáló terhét.
Az eurózóna jövője mellett a jegybank saját könyvvitele miatt is aggódik, amely a görög adósság átütemezésével sokkal kedvezőtlenebb képet mutathat. Az érvelés szerint az enyhe átütemezéssel is elveszítenék a görög papírok azt a tulajdonságukat, hogy az EKB elfogadhassa őket fedezetként a görög bankoknak nyújtott likviditásért cserébe. Az EKB ugyanis hozzávetőleg 40-50 milliárd értékben vásárolt görög államkötvényeket, amelyből több tízmilliárd eurónyit saját hiteleik fedezetként használt fel. Egy átütemezéssel a hitelminősítők tovább – C-re - rontanának a görög besoroláson, így a papírokat már nem lehetne fedezetként felhasználni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.