Berlin mindent elkövet azért, hogy megakadályozza a fiatalok tanulmányainak megszakítását beleértve a szakképzéseket is. Ez tűnik ki abból a különböző minisztériumok által készített tervezetből, amely a szakember-utánpótlás biztosítását taglalja.
A Süddeutsche Zeitung által ismertetett 27 oldalas tervezet szerint a szövetségi kormány szakértői azzal számolnak, hogy a keresők száma Németországban 2025-ig 6,5 millióval csökken, ezzel párhuzamosan szakemberhiány alakulhat ki bizonyos területeken. Ugyanakkor 3,8 millió potenciális álláskeresőre számíthatnának, ha erőteljesebben vennék igénybe a nők, anyák és idősebb munkavállalók szakmai tevékenységét, továbbá nagyobb támogatást nyújtanának azoknak a fiataloknak, akik a szakképzésüket félbeszakították.
Az öregedő német társadalom komoly gondot jelenthet a közeljövőben a cégeknek, a szövetségi kormány a közeljövőben tárgyalja a munkaerőpiac javítására szóló elképzelést. Az AFP arra emlékeztet, hogy korábban Berlin jelentős feszültséget váltott ki azzal, hogy a bevándorlók szerepét hangsúlyozta a szakemberhiány kiegyenlítésére. A szövetségi kormány most nyilvánosságra hozott stratégiájából hiányoznak azok a becslések, hogy a Németországba bevándorlók milyen szerepet játszanának.
Mint arról beszámoltunk, a német kormány és a gazdaság várakozásokkal, a munkavállalók aggodalommal tekintenek a kelet-közép-európai uniós tagállamokkal - köztük Magyarországgal - szemben hét évvel ezelőtt elhatározott munkaerő-piaci korlátozások május elsejei hatállyal történő megszüntetése elé. A különböző becslések eltérőek azzal kapcsolatban, hogy a következő években az érintett országokból hány munkavállaló érkezhet Németországba, a legnagyobb áradattal mindenesetre 2012 végéig számolnak.
A kölni Gazdaságkutató Intézet (IW) felmérése szerint a munkavállalók 40 százaléka tart attól, hogy a korlátozások megszüntetése hátrányosan hathat munkahelyük biztonságára. Eközben a kormány, valamint a gazdasági, illetve munkaadói szervezetek azt remélik, hogy a munkaerő szabad áramlása hozzájárulhat a szakképzett munkaerő hiányának mérsékléséhez.
A kölni intézet azzal számol, hogy a nyolc érintett országból - Észtországból, Litvániából, Lettországból, Lengyelországból, Szlovákiából, Szlovéniából, Csehországból és Magyarországról - 2012 végéig mintegy 800 ezer, utána viszont évente átlagosan már csak 120 ezer munkavállaló érkezhet Németországba, 2020-ig összesen maximum 1,2 millió.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.