Wolfgang Franz, a német kormány gazdasági tanácsadó grémiumának vezetője átadta javaslatait Angela Merkelnek. A megállapítások egyik fő vonala: a nyugdíjkorhatárt Németországban 69 évre kell emelni, máskülönben a szociális ellátórendszer nem lesz képes finanszírozni a kiadásait.
A javaslat nem okozott meglepetést, hiszen az ország vezető közgazdászai már többször hangoztatták, hogy első körben sürgősen 67 évre kellene emelni a kötelező és rendes nyugdíjkorhatárt. A jegybank szerepét ellátó Bundesbank is hasonló véleményt fogalmazott meg. A szakszervezetek azonban elfogadhatatlannak tartják a javaslatot, szerintük már a jelenlegi 65 év is nagy megterhelést jelent a korhatás közelében dolgozóknak.
Az érdekvédelmi képviseletek nyomása ellenére a korábbi Merkel-kormány a nyugdíjkorhatár fokozatos 67 évre emeléséről döntött.
Wolfgang Franz szerint a demográfiai folyamatok ennél drasztikusabb emelést indokolnak. Ma már nem újdonság az, hogy az emberek a javuló egészségügyi ellátásnak köszönhetően tovább élnek, ami ugyan örvendetes, de komoly gazdasági hatása van.
Egyre kevesebb dolgozónak kell eltartani a nyugdíjasok növekvő számát, amely a betegellátási- és szociális rendszereket terheli. Az ilyen jellegű kifizetések már most tekintélyes hányadát teszik ki a költségvetések kiadási oldalának, s egyben felelősek az államháztartási deficit kialakulásáért.
A nyugdíjkorhatár emelése csupán egy a rendszer szükséges reformjai közül. Elképzeléseik szerint 2029-re 67 évre, 2045-re 68, 2060-ra nőne a nyugdíjba vonulási korhatár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.