A súlyos pénzügyi válság kezelése érdekében drasztikus mértékben, 36 százalékkal értékelte le a fehérorosz központi bank a belarusz rubel hivatalos árfolyamát a dollárral szemben. A lépés célja, hogy versenyképesebbe tegyék az exportot, ugyanis az ország valutatartaléka az utóbbi hónapokban minimális, csupán egyhavi import fedezésére elegendő szintre csökkent.
Pár hete már mintegy 30 százalékot gyengült órák alatt az ország valutája, miután eltörölték az árfolyam-korlátozást a lakossági ügyletekre vonatkozóan, hogy a külföldi valuta iránt megnövekedett keresletet kielégítsék. A valutaváltók előtt ugyanis mindennapossá váltak a kígyózó sorok, miután a lakosság egyre inkább dollárra vagy euróra kívánja váltani a napról napra kevesebbet érő rubelt.
Európa utolsó diktatúrája
Fehéroroszországot a folyó fizetési mérleg jelentős, a GDP mintegy 16 százalékát kitevő hiánya sodorta pénzügyi válságba. A deficit az utóbbi öt évben folyamatosan nőtt az ország versenyképességének romlása miatt. Utóbbiban jelentős szerepet játszott, hogy az Európa utolsó diktatúrájának tartott Fehéroroszország vezetése a tavalyi elnökválasztás előtti években folyamatosan emelte a béreket Alekszandr Lukasenko államfő támogatottságának biztosítása érdekében. Eközben a rezsim a munkanélküliség mértékét mesterségesen alacsonyan (kapun belüli munkanélküliség) tartja, amelynek szintje a hivatalos adatok szerint nem éri el az egy százalékot sem.
Terület: 207.600 négyzetkilométer
GDP: 128,4 milliárd dollár*
Folyó fizetési mérleg hiánya: -15,7 százalék**
Infláció: 12,9 százalék**
Munkanélküliség: 0,7 százalék**
* vásárlóerő-paritáson
** IMF-előrejelzés 2011-re
Forrás: VG-gyűjtés
Az is súlyosbította az ország gazdasági helyzetét, hogy Moszkva megemelte a Fehéroroszországnak szállított olaj és földgáz árát, ami a korábbi orosz dotáció miatt jelentősen elmaradt a világpiaci áraktól.
A Beltransgazt kérik a mentőövért cserébe az oroszok
A múlt héten azonban Moszkva mentőövet dobott a minszki vezetésnek, ugyanis Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök látogatásán bejelentették, hogy a Moszkva vezette, hat volt szovjet tagköztársaságból álló Eurázsiai Gazdasági Közösség hárommilliárd dollárnyi hitelt folyósít a bajba jutott Fehéroroszországnak.
A három évre szóló, a piacinál kedvezőbb kamatozású, legkorábban június elején folyósítandó kölcsön fejében Minszk kötelezettséget vállalt arra, hogy mélyreható gazdasági reformokat, illetve privatizációs programot hajt végre. Moszkva nem véletlenül a magánosítást szabta meg a hitel egyik feltételéül, ugyanis szemet vetett az ország stratégiai fontosságú energiacégeire, illetve fő mobilszolgáltatójára. Moszkva számára a legfontosabb zsákmány a fehérorosz gázvezetéket üzemeltető Beltransgaz megszerzése lenne, amely az orosz földgázt juttatja el Európába. A társaság részvényeinek 50 százaléka már jelenleg is orosz kezekben van, azonban Alekszej Kudrin orosz pénzügyminiszter most egyértelművé tette: Moszkva megvásárolná a társaság másik felét is.
Az IMF vagy az orosz rubel bevezetése lehet a megoldás?
Miután az orosz vezetéssel létrehozott mentőöv összege a folyó fizetési mérleg hiányának csupán egy részét fedezi, ezért Minszk – a gazdasági miniszter minapi bejelentése szerint – igényt tarthat arra is, hogy később fizethesse vissza az IMF-től még 2009-ben felvett 3,5 milliárd dolláros hitelt.
Korábban felmerült az is, hogy a belarusz válságot az orosz rubel bevezetésével kellene megoldani. Alekszej Kudrin azonban a napokban közölte: a valutaunió bevezetését előkészítő tárgyalásokat csak a fehérorosz helyzet rendezése után kezdik el.
Terület: 207.600 négyzetkilométer
GDP: 128,4 milliárd dollár*
Folyó fizetési mérleg hiánya: -15,7 százalék**
Infláció: 12,9 százalék**
Munkanélküliség: 0,7 százalék**
* vásárlóerő-paritáson
** IMF-előrejelzés 2011-re
Forrás: VG-gyűjtés
Elszabaduló árak -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.