Az átlag mögött azonban jelentős eltérések vannak, a nagyobb exportőr cégek például viszonylag jól szerepelnek.
Az utóbbi hónapok európai lassulását azonban ők is megérzik, noha nem visszaesésről van szó ebben az esetben, csak a korábbi gyors növekedés mérséklődött. A folyamat mögött az európai kormányok költségvetési szigorításának a hatása húzódik meg, de az eurózóna perifériájának gondjai is elhúzódnak, s ez óvatosabbá tette a gazdasági szereplőket.
A gazdasági bővülés tényezőben látszik némi átrendeződés. A gyorsulási irányadó összetevői közül hét emelkedett, egy stagnált, és csak kettő mutatott viszszaesést. Szinte minden pénzügyi mutató kedvezően alakult az előző hónaphoz képest. A pénzmennyiség reálértéken kezdi megközelíteni a válság előtti szintet, majdnem kétéves csúcsponton jár. Csökkent a reálkamat s a hosszú és a rövid lejáratú állampapírok hozama közötti különbség is, mindkettő felfelé mozdította a GYIA-t.
A BUX index szintén emelkedik havi szinten, ez a pénzpiac hangulatát is tükrözi. Egyedül a magyar export szempontjából meghatározó német várakozások stagnáltak, de még így is igen magas szinten voltak a releváns periódusban. Hosszabb idő után – havi alapon – növekedtek viszont a becsült reálkeresetek, ez előbb-utóbb valószínűleg megjelenik a keresletben is. Az ipari termelés is bővült összességében, azonban a belföldi eladások továbbra is külön mozognak, azaz zsugorodtak, s ez volt a legjelentősebb fékezőerő a GYIA szempontjából. A másik csökkentő tényező a fogyasztási hitelek inflációval korrigált állománya volt. Pozitívum viszont, hogy a munkakeresés átlagos időtartama harmadik hónapja csökken, így már ismét másfél évet tesz ki, szemben a decemberi 19 hónapos csúccsal.
A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.
A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.