Drasztikusan átalakítja a kormány az önkormányzati világot. Az új önkormányzati törvény munkaanyagát Tállai András belügyminisztériumi államtitkár mutatta be, a tervezetről a következő két hétben tárgyalnak a helyhatóságok hét szövetségével, Budapest vezetőivel és a parlamenti frakciókkal.
Járások jönnek
Átszerveznék a közigazgatási rendszert, ennek leglátványosabb pontjaként ismét létrehoznák a járásokat. Az államtitkár szerint ettől egyszerűbb lesz a szisztéma, de mivel a járások nem esnek egybe a kistérségekkel, nem világos, mitől jelentene spórolást a változás. Ezenkívül társulásokat is létre lehet hozni, például településüzemeltetésre.
A kormányhivatalok a járásokon belül fognak működni, idetartoznak majd többek közt az építésügyi, a gyámügyi feladatok vagy az okmányirodák. A járáshatárokat később húzzák meg. Az biztosnak tűnik, hogy a járások vezetői nem közvetlen választással kerülnek majd a pozíciójukba, azt ellenben még nem tudni, hogy a következő önkormányzati választáson szavazhatunk-e a megyei önkormányzatokra.
Iskolák, kórházak
Több önkormányzati feladatot is átvenne az állam. Az oktatásban a helyhatóságok feladata az iskolák fenntartása marad, a pedagógusok fizetését az állam állja. A segélyek elosztása is az államkincstár feladata lesz a települések helyett. A szociális ellátást száz százalékban az önkormányzatoknál hagynák.
Az egészségügyben kettéosztanák a feladatokat. Tállai az alapellátást és a járóbeteg-ellátást jónak minősítette, ezekben nem szeretnének változást. A fekvőbeteg-ellátásban viszont fokozottabb állami szerepvállalást látnának szívesen, így valószínű, hogy több kórházat is átvesz az állam.
Bajban a polgármesterek
A minisztérium szigorúbb összeférhetetlenségi szabályokat szeretne: azt próbálják elérni, hogy 2014-től polgármesterek ne lehessenek parlamenti képviselők. Arra azonban Tállai sem tudott válaszolni, hogy erre vajon rábólinthat-e az Országgyűlés, hiszen csak a kormánypárti padsorokban 75 polgármester ül.
Bajba juthatnak azok a városvezetők, akik felelőtlenül csődközelbe juttatják a településüket: ők egy, legfeljebb két önkormányzati választáson nem indulhatnának el. Az még nem egyértelmű, hogy a felelőtlenséget jogilag hogy határoznák meg. Spórolnának a kis falvakon is, az ottani polgármesterek nem végezhetnék a munkájukat főállásban. Ha pedig egy faluban nem lenne senki, aki ingyen vállalná a polgármesterséget, akkor részönkormányzatként csatlakozhatnak más településhez.
Több helyi adó
Jogot kapnának a helyhatóságok arra, hogy megemeljék a helyi adókat, valamint hogy újakat vessenek ki. A személyi jövedelemadó visszaosztásának rendszere is átalakul, meghatározott feladatok elvégzésére utalná ezt vissza az állam. A gazdag városoktól a bevételük egy részét elvennék: azok a települések, amelyek az átlagnál több iparűzési adót szednek be, bizonyos összeget be fognak fizetni egy megyei területfejlesztési alapba.
Szigor jön azoknál a településeknél, ahol csődveszély van. Eddig nem várt szankció azokra a helyekre, ahol nem jelentették be az állam felé a fizetésképtelenséget, most ez változik. Az adósságrendezés első fele a korábbiakhoz hasonló lesz, a végső állapotban azonban a cégek felszámolási eljárásához hasonlóan egy külső biztoshoz kerülhetnek a gazdálkodási jogok.
Nagyobb lenne a pénzügyi ellenőrző rendszerben is az állami rálátás. A részletekről viszont még teljesen nyitott a koncepció, kaphat az államkincstár vagy az Állami Számvevőszék is több jogkört, de az sem kizárt, hogy önálló szervezetet hoznak létre.
Budapest
A főváros és a kerületek viszonya az egyik legkényesebb kérdés, lehetséges, hogy önálló törvényben rendezik a helyzetet. Három koncepció létezik. Ha marad a mostani, kétpólusú városirányítás, akkor a munkamegosztást kell átszabni a központ és a kerületek közt. Lehet egységes, egypólusú főváros is, ekkor a kerületeket csak elöljáróságok vezetnék. Végül létezik egy citykoncepció, amelyben 3-5 nagy kerületre oszlana Budapest, a városháza pedig gyakorlatilag megszűnne. Sz. I.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.