A nemzetközi hitelminősítő Lodonban közölte, hogy Görögország hazai és külső kormánykötvény-adósságának osztályzatát az eddigi "B1"-ről - a "B2" és a "B3" fokozatok kihagyásával - "Caa1"-re rontja, és erre a besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagy érvényben.
A "Caa1"-es besorolás azt jelenti, hogy Görögország adósosztályzata a Moody''s nyilvántartásában immár hét fokozattal alacsonyabb a befektetési ajánlású alapszintnél, a "Baa3"-nál. A Moody''s mások mellett Magyarország szuverén adósságát is "Baa3" szinten tartja nyilván, vagyis a görög adóskockázati besorolás jelenleg hét fokozattal rosszabb Magyarországénál e hitelminősítő listáján.
Jelenleg Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelynek befektetésre nem ajánlott adósbesorolásai vannak a nemzetközi hitelminősítőknél. A Moody''s azonban a Londonban szerdán késő este, a piaci zárások után bejelentett osztályzatrontás nyomán a nagy hitelminősítők közül a leggyengébb osztályzatot tartja érvényben Görögországra. A mélyen spekulatív - vagyis messze nem befektetési ajánlású, "bóvli" - "Caa1" görög besorolás egész Európában a legrosszabb szuverén adóskockázati osztályzat.
A mostani leminősítéshez fűzött indoklás szerint növekszik annak a kockázata, hogy Görögország adósságátrendezés nélkül nem lesz képes stabilizálni adóssághelyzetét, mivel a kormány egyre nagyobb végrehajtási kihívásokkal kénytelen szembenézni, a görög gazdaság növekedési kilátásai igen bizonytalanok, és Görögország korábban sem mutatott jó teljesítményt a költségvetési konszolidációs célok elérésében.
A Moody''s szerint emellett növekszik annak valószínűsége is, hogy Görögország külső támogatói - az IMF, az euróövezeti jegybank (EKB) és az EU-bizottság - a további finanszírozási segítség előfeltételéül szabják a magánhitelezők részvételét is egy esetleges adósságátrendezésben (vagyis a görög törlesztési menetrend módosításának terheit nem csupán a hivatalos kölcsönnyújtók viselnék, hanem a kereskedelmi hitelezők is, márpedig ez a nemzetközi hitelminősítői gyakorlat alapján automatikusan Görögország nem törlesztővé válásának felelne meg).
A Moody''s szerint mindezt egybevetve "legalább feles az esélye" annak, hogy Görögország a belátható besorolási időtávlaton belül törlesztésképtelenné válik. A hitelminősítő ezzel kapcsolatban az elemzésben kiemeli: az irányadó ötéves befektetési horizontot alapul véve a "Caa1" szintre besorolt szuverén és kereskedelmi adósoknak hozzávetőleg az 50 százaléka rendben teljesíti adósságszolgálati kötelezettségeit, a másik 50 százalék azonban rendszerint törlesztési hátralékba kerül ugyanezen időtávlatban.
A Moody''s mindazonáltal közölte, hogy nem tartja elkerülhetetlennek a görög adósságtörlesztés átrendezését. Ha ugyanis Görögország törlesztési hátralékba kerülne, az nagy valószínűséggel igen destabilizáló fejlemény lenne, az európai tőkepiacokra gyakorolt teljes hatást nehezen lehetne megjósolni, és még nehezebb lenne e hatást korlátok között tartani.
Ráadásul egy ilyen fejlemény egész Európában következményekkel járna az adósságkibocsátók hitelképességére.
Mindezen tényezők a Görögországnak nyújtott segítség folytatására ösztönzik a külső támogatókat, legalábbis a következő néhány évben - jósolta londoni elemzésében a Moody''s Investors Service.
Más nagy londoni házak is arra a következtetésre jutottak, hogy a görög adósság-átütemezés kockázatai meghaladnák az előnyöket.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási és elemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) minapi helyzetértékelése szerint a görög adósságátrendezés még mindig elkerülhető, ha a reformfolyamatnak sikerül újabb lendületet adni, viszont a görög adóssághelyzet fenntarthatóságát önmagában egy esetleges átstrukturálás sem garantálná.
A ház londoni elemzői által kidolgozott forgatókönyvek közül a legrosszabb azt feltételezi, hogy a görög átütemezés járványszerűen tovaterjedne, és Írország, Portugália és Spanyolország is adósságállománya átalakítására kényszerülne. Az euróövezeti periféria szuverén kötvényadósságának kitett európai bankrendszerek teljes vesztesége a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzőinek becslése szerint ebben az esetben 534 milliárd dollárnak felelne meg, ezen belül a német, a brit és a francia bankrendszer veszteségei egyenként meghaladnák a 100 milliárd dollárt.
A Cityben azonban vannak olyan házak is, amelyek gyakorlatilag biztosra veszik, hogy a valutauniós periférián belül legalább Görögország előbb-utóbb adósságátrendezésre kényszerül.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja a görög kilátásokról minap összeállított átfogó elemzésében azt írta, hogy Görögországnak "irreálisan alacsony" piaci kamatra lenne szüksége adósságdinamikája stabilizálódásához 2013 - a jelenlegi külső pénzügyi támogatási program kifutása - után. A Barclays Capital londoni szakértői szerint Görögország már elérkezett arra a pontra, ahol "szinte minden reális forgatókönyv" alapján fenntarthatatlanná vált adósságdinamikája, és így "megkezdődött a visszaszámlálás" a görög adósságátrendezés felé.
Barta György, a CIB Bank elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy a globális növekedéssel és az EMU-periféria helyzetével kapcsolatos aggodalmak erősítették a német Bundokat, a 10 éves papír hozama 2,99 százalékon állt. A görög hozamok magas szintjeiken maradtak, az EKB egyik fő döntéshozója (Stark) ismét arról beszélt, hogy a csőd elkerülendő, viszont a magánszektornak mindenképpen ki kell vennie majd a részét a görög adósság refinanszírozásából. Az adósságproblémák
fertızésveszélye miatt a portugál kincstárjegy-aukciós átlaghozam is emelkedett tegnap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.