BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ami ma Athénban történik, az sokunk életére hatással lesz

Ultimátum elé állította az EU Athént: ha a görög parlament nem szavazza meg a megszorító és privatizációs csomagot június végén, nem kap hitelt. Ez az ország csődjét jelentené.

Július 3-i rendkívüli ülésükön döntenek majd az euróövezet pénzügyminiszterei arról, megkapja-e a görög kormány a tavaly megszavazott 110 milliárd eurós hitelcsomag 12 milliárd eurós esedékes részletét – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Jean-Claude Juncker, az Eurogroup elnöke és Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa.

Mindketten siettek hozzátenni: csak akkor hajlandók engedélyezni a kifizetést, ha a „görögök addig mindent sínre tettek”, azaz a parlamentjük elfogadja az EU, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) által kidolgozott, 28 milliárd eurós megszorító és 50 milliárd eurós privatizációs csomagot. Az ultimátum nyomatékosítása érdekében a trojka képviselői ma és holnap ismét Athénban tárgyalnak: egyrészt ellenőrzik a már egyeztetett lépések betartását, másrészt véglegesítik az intézkedéscsomagot. „A görög parlamentnek tudnia kell, mit kell tennie” – figyelmeztetett Juncker. A helléneknek azért létszükséglet a részlet átutalása, mert e nélkül nem tudják törleszteni júliusban esedékes adósságaikat hitelezőiknek, magyarul csődbe mennek.

A parlamenti képviselők tehát két tűz közé kerültek: míg az EU részéről egyre nő a nyomás a megszorítások és a privatizáció mellett, addig a társadalom egy része egyre hevesebben tiltakozik ellenük. A legnagyobb ellenzéki párt már jelezte, hogy nem támogatja a csomagot, a kormány részéről pedig több képviselő is fellázadt ellene. Az igazság pillanata ma jöhet el, hiszen várhatóan ma este döntenek a honatyák arról, bizalmat szavaznak-e Jeórjiosz Papandreu miniszterelnök múlt héten átalakított kormányának. Ha igen, akkor jövő héten feltehetőleg a trojka programját is megszavazzák. Ha viszont megvonják tőle a bizalmat – ez elképzelhető, hiszen a 300 fős parlamentben már csak 155 képviselője van a kormánypártnak – , az teljes egészében felboríthatja az uniós terveket.

A többek között adóemeléseket és a közszféra bérének további csökkentését előirányzó intézkedéscsomag ellenzői azzal érvelnek, hogy az „megfojtja a gazdasági növekedést és szétveri a társadalmat”. Azt tegnap Juncker is elismerte, hogy a görög kormány „nagyon bátor”, a görögöknek pedig „hatalmas áldozatokat” kell hozniuk, de szerinte nincs más választás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.