Görögország hitelek formájában segítséget kap az EU-tól, de csak akkor, ha parlamentje a héten elfogadja a megszorító és privatizációs csomagot – erősítették meg a pénteken zárult brüsszeli EU-csúcson az uniós vezetők korábbi elhatározását a 27 tagország állam- és kormányfői. „Abból indulok ki, hogy ehhez a görög kormánynak meglesz a többsége a parlamentben. Ha nem így történik, az teljesen más helyzetet teremt” – mondta Jean-Claude Juncker, az euróövezeti pénzügyminisztereket tömörítő Eurogroup elnöke. Egyúttal azonban figyelmeztetett: „Senki se reménykedjen abban Görögországban, hogy létezik egy B-terv.”
Amennyiben a görög parlament valóban rábólint a mintegy 28 milliárd eurós takarékossági és 50 milliárdos privatizációs csomagra, akkor az EU július elején határoz hivatalosan arról, hogy átutalja Athénnak a tavaly megszavazott 110 milliárd eurós hitelcsomag ötödik, 12 milliárdos részletét. Így az ország – legalábbis ideiglenesen – megmenekül a csődtől, azaz törleszteni tudja hitelezőinek júliusban esedékes adósságát.
Az Európai Tanács ülésének második napján más, az EU szempontjából kiemelkedően fontos kérdések is terítékre kerültek. A várakozásoknak megfelelően határoztak arról, hogy november elsejétől az olasz jegybank első embere, Mario Draghi veszi át az Európai Központi Bank vezetését Jean-Claude Trichet-től. Schengennel kapcsolatban döntés egyelőre nincs, a zóna jövőjével kapcsolatos javaslatokat szeptemberig dolgozza ki az Európai Bizottság. Az övezeten belüli szabad mozgás akadályozását továbbra sem tudja elfogadni Brüsszel, viszont indokolt esetben és szigorú feltételek mellett a jövőben is lesz lehetőség a belső határellenőrzés korlátozott idejű visszaállítására.
Ezzel összefüggésben a csúcs témái között szerepelt az arab forrongások és az ezek nyomán keletkezett migrációs veszély kérdése is: az Európai Tanács szerint 2012-re létre kell hozni egy egységes európai menekültügyi rendszert. „Az afrikai fiatalokat arra kell bátorítani, hogy saját országukban építsék fel jövőjüket” – tette hozzá Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.