BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-elnökség: az utolsó fontos döntések

A görögök csak feltételekkel kaphatnak újabb hiteleket, Horvátország csatlakozhat az EU-hoz, az Európai Központi Bank élére pedig egy olasz szakember kerül. Egyebek között erről döntöttek a magyar uniós elnökség alatti utolsó nagy eseményen, a pénteken befejeződött brüsszeli EU-csúcson.

Görögország hitelek formájában segítséget kap az EU-tól, de csak akkor, ha parlamentje a héten elfogadja a megszorító és privatizációs csomagot – erősítették meg a pénteken zárult brüsszeli EU-csúcson az uniós vezetők korábbi elhatározását a 27 tagország állam- és kormányfői. „Abból indulok ki, hogy ehhez a görög kormánynak meglesz a többsége a parlamentben. Ha nem így történik, az teljesen más helyzetet teremt” – mondta Jean-Claude Juncker, az euróövezeti pénzügyminisztereket tömörítő Eurogroup elnöke. Egyúttal azonban figyelmeztetett: „Senki se reménykedjen abban Görögországban, hogy létezik egy B-terv.”

Amennyiben a görög parlament valóban rábólint a mintegy 28 milliárd eurós takarékossági és 50 milliárdos privatizációs csomagra, akkor az EU július elején határoz hivatalosan arról, hogy átutalja Athénnak a tavaly megszavazott 110 milliárd eurós hitelcsomag ötödik, 12 milliárdos részletét. Így az ország – legalábbis ideiglenesen – megmenekül a csődtől, azaz törleszteni tudja hitelezőinek júliusban esedékes adósságát.

Az Európai Tanács ülésének második napján más, az EU szempontjából kiemelkedően fontos kérdések is terítékre kerültek. A várakozásoknak megfelelően határoztak arról, hogy november elsejétől az olasz jegybank első embere, Mario Draghi veszi át az Európai Központi Bank vezetését Jean-Claude Trichet-től. Schengennel kapcsolatban döntés egyelőre nincs, a zóna jövőjével kapcsolatos javaslatokat szeptemberig dolgozza ki az Európai Bizottság. Az övezeten belüli szabad mozgás akadályozását továbbra sem tudja elfogadni Brüsszel, viszont indokolt esetben és szigorú feltételek mellett a jövőben is lesz lehetőség a belső határellenőrzés korlátozott idejű visszaállítására.

Ezzel összefüggésben a csúcs témái között szerepelt az arab forrongások és az ezek nyomán keletkezett migrációs veszély kérdése is: az Európai Tanács szerint 2012-re létre kell hozni egy egységes európai menekültügyi rendszert. „Az afrikai fiatalokat arra kell bátorítani, hogy saját országukban építsék fel jövőjüket” – tette hozzá Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.