Súlyos veszteségeket okoz a magyar államkasszának az uniós adóharmonizációs kötelezettség egyes adónemeknél. A társasági nyereségadóban öt év alatt mintegy 1000 milliárd forintot veszített el az államkassza emiatt – vélekedett a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének (Moklasz) elnöke tegnap a szervezet nemzetközi adókonferenciáján.
Herich György szerint az uniós szabályok kötelező átvételének egyik negatív mellékhatása az, hogy hazánk jelentős összegű adóalapnak volt kénytelen búcsút inteni. Sokszor ugyanis az EU-konform szabályok másképpen határozzák meg a nemzetközi cégeken belül keletkező bevételek és kiadások elszámolásának helyét, a levonható tételek vagy a kedvezmények körét.
Nem csak a szűk értelemben vett társasági nyereségadó az „áldozat”. A Moklasz számítása szerint csak az osztalék- és kamatjövedelem, valamint a jogdíjak terén alsó hangon is 815 milliárd forintnyi adóbevétel-kiesés keletkezett a magyar büdzsében 2006–09 között az uniós átcsoportosítások hatására. A főbb nyertesek a Benelux államok, Ciprus és Németország voltak. Hazánknak az sem jött jól, hogy az uniós kötelezettségek felülírtak olyan korábbi adóegyezményeket is, amelyeket többek között az Egyesült Államokkal kötöttünk. Így ugyanis a tengerentúli vállalatok magyarországi adózási gyakorlata is átalakult.
A kettős adóztatással kapcsolatos egyezményeknek ugyanakkor még mindig kiemelkedő szerepe van az úgynevezett adódiplomácián belül. Ilyen egyezményekkel lehet ugyanis elejét venni annak, hogy hazánk újabb vállalkozási telephelyeket „veszítsen el” – legalábbis az adóbevallások szemszögéből –, és ezzel további adóalap hagyja el az országot.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.