Bár a múlt héten a bizalmi szavazáson átment a kabinet, egyes értesülések szerint a mostani (szerdán és csütörtökön esedékes) szavazáson nehezebb dolga lesz a kormánynak, mert tagjai között olyan képviselők is vannak, akik nem osztják egyöntetűen a reformelképzeléseket. Ha nem megy át a csomag, akkor viszont könnyen csődbe juthat Görögország, hiszen elúszna a következő hitelrészlet az IMF/EU programból.
Hacsak egy harmadik fél nem szállna be, és nyújtana áthidaló kölcsönt a görögöknek. Mivel ez a fél szinte kizárt, hogy magánszereplő lenne, valamelyik uniós intézménynek kellene átvállalnia a júliusban esedékes görög adósságot. A történet így nem csak kerek lehetne, hanem a kígyó a saját farkába is harapna, hiszen éppen az EU/IMF hitelezők voltak azok, akik a mostani szavazáshoz kötötték a következő részlet átutalását, de úgy tűnik, nekik kell megtalálni a megoldást arra az esetre is, ha nem menne át a törvény.
A másik fronton is zajlik a görög dráma lezárása: több uniós tagország kormánya intenzív tárgyalásban van az országa pénzügyi szolgáltatóival a görög adósság „szoft” átütemezéséről, vagyis, hogy a kitettségüket újítsák meg a görög piacon a lejáratkor, esetleg még hosszabb futamidőkkel. Eddig a holland, belga, német és a francia kormányok mutattak hajlandóságot erre, és úgy tűnik nem teljesen haszontalanul.
A franciák meg is egyeztek a saját bankjaikkal, akiknek van ráadásul a legnagyobb kitettségük a görög piacon az európai hitelintézetek közül, hogy a kintlévőségük legalább 70 százalékát forgassák vissza a görög piacra, 30-éves futamidejű kötvények megvásárlásával. Hasonló bejelentésekre számíthatunk a német-, és a Benelux államokból is, hiszen nyilván a bankok masszírozása nem csak a határokon belül történik, hanem az egyes kormányok közösen is fellépnek ötleteikkel.
Az biztos, hogy az EFSF garanciájával kibocsátott euró-kötvények már megtestesítik a kockázatközösséget, de elképzelhető az is, hogy a kötvénypiaci integráció nélkül is felelősséget vállalhatnának az államok egymásért. Például úgy, hogy az EFSF garantálná a görögök fizetőképességét. Értesülések szerint egyébként az újonnan kibocsátandó görög kötvényeknek – a garanciavállalás mellett - a létező legjobb, AAA besorolásuk lenne, így a hozamszinteket is kordában lehetne tartani. Az éves kamat 5,5 százalék lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.