BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Íme, egy jó hír rólunk a Fitch-től

Negatívról stabilra változtatta a Fitch Magyarország hitelbesorolásának kilátását. A „BBB-” szintet, vagyis a legalacsonyabb még befektetésre ajánlott kategóriát megerősítette hazánk tekintetében a nemzetközi hitelminősítő.

A Fitch Ratings, Európa legnagyobb hitelminősítője negatívról stabilra módosította Magyarország adósság besorolásának kilátását. A nemzetközi hitelminősítő megerősítette Magyarország „BBB-” besorolását.

A Fitch úgy látja, hogy idén 1,8 százalék lesz a költségvetés többlete a GDP százalékában, és jövőre is 3 százalék alatt lesz a költségvetés deficitje, éppen 0,1 százalékponttal. Az államadósság 2011-ben 75 százalék, 2013 végére a GDP 71 százaléka lehet.

A hitelminősítő szerint a költségvetési kiigazítási program középtávon javítja a növekedési kilátásokat. A Fitch azonban kiemeli, hogy jelentős megvalósítási kockázatokat lát.

A lefelé mutató kockázatok elmúltak a szuverén adósbesorolás kapcsán – mondta Ed Parker, a Fitch szuverén adósminősítésért felelős igazgatója. A strukturális reformprogram tavaszi bemutatásával megnövekedett a bizalom, hogy a költségvetési deficit a GDP 3 százaléka alá csökken 2012-ben, és az államadósság is csökkenő pályára kerül.

A 2011-14-es fiskális intézkedések 550 milliárd forintot tesznek ki 2012-ben (a GDP 1,9 százaléka), és 902 milliárdra nőnek 2013-ban (a GDP 3 százaléka).

Az intézkedések elsősorban a kiadási oldalt érintik. Azt tervezik, hogy a kiadási oldal a GDP 48,8 százalékáról 42,5 százalékra csökken 2013-ra.

Mindazonáltal, a Fitch szerint jelentős megvalósítási kockázatok övezik a pénzügyi konszolidációs programot. A 2010-es költségvetési hiány a GDP 4,2 százaléka volt, szemben a tervezett 3,8 százalékkal. Ezt elsősorban a vártnál magasabb helyi önkormányzati hiány okozta.

Az intézkedéseket nagyrészt ellensúlyozza, hogy a kormány csökkentette a személyi-jövedelemadót, és a társasági adót is, amely a GDP 4,5 százaléka, és ezt csak részben és ideiglenesen finanszírozzák a magán-nyugdíjpénztári bevételek és az ágazati különadók.

Az államadósság csökkentésében jelentős segítséget kap a kormány a magán-nyugdíjpénztári vagyonból, amely a GDP mintegy 9 százaléka.

Az államadósság dinamikája érzékeny a gazdasági növekedésre és a kockázati prémiumra. A kilábalás erősödött 2011 első negyedévében. A hitelminősítő emlékeztet, a gazdasági növekedés negyedév4es alapon 0,7 százalékon alakult, míg az előző év azonos időszakához képest 2,4 százalékkal bővült a magyar gazdaság. A Fitch kiemeli, hogy a kilábalás exportvezérelt.

A Fitch előrejelzése szerint a gazdaság idén 2,8 százalékkal növekedhet, és jövőre ennél is nagyobb, 3,2 százalékos bővülés vártható.

A kormány ambiciózus strukturális reformintézkedése (az adók csökkentése, a munkaerőpiac liberalizálása, a foglalkoztatás növekedése és a közszféra reformja) javíthatja a növekedést középtávon, bár a hatás továbbra is bizonytalan – húzza alá a Fitch.

A sikeres magyar külföldi devizában denominált államkötvények kibocsátása növeli a bizalmat abban a tekintetben, hogy Magyarország teljesíteni tudja a relatív nagy köz- és külső finanszírozási igényét a következő néhány évben.

Ami a jövőbeni hitelminősítést illeti a Fitch megjegyzi, ha a kormány sikeresen hajtja végre a költségvetés középtávú konszolidációs programját, tartósan csökkenő pályára kerül a költségvetési hiány és az államadósság a GDP-hez viszonyítva, az felminősítéshez vezethet.

Ezzel szemben negatív hitelminősítői lépésre kerülhet sor, ha a fiskális célok elcsúsznak, és nem sikerül fenntartható pályára állítani az államadóságot. A Ficth itt a vérszegény növekedést, a privátszektor tőkekivonását, a bankszektor növekvő problémáját, illetve a befektetői hangulat szignifikáns elmozdulást jelölte meg. Ez hátrányosan érintheti a magyar államadósságot és a külső finanszírozási képességet.

A nemzetközi hitelminősítő lépése lényegében azt jelenti, elhárult a veszélye annak, hogy Magyarországot „bóvli”, vagyis a befektetésre nem ajánlott kategóriába süllyeszti a Fitch. A korábbi negatív kilátás azt jelentette, hogy nagyobb esélye van a további leminősítésnek, mint a besorolás szinten tartásának.

A hitelminősítő közleménye után a forint erősödni kezdett: 266-os szint közeléből 265-ös árfolyam felé vette az irányt. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe a BUX 23 015 pontról 23 090 pontra emelkedett, az előző 23 076-os záróárfolyama fölé. A jelentős hangulatjavulás azonban némiképp átmenetinek bizonyult: a BUX 23 050 pont körüli szinten állt meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.