Az államiak mellett egyéb nagy értékű megbízásokat kötöttek európai és kínai cégek a pekingi vezetés európai körútjának harmadik állomásán. Az Airbus nyugat-európai repülőgépgyártó 62 darab A–320 Neo típusú gép értékesítéséről írt alá megállapodást kínai partnerével. Az egyezség szerint akár 88 darabra is bővülhet a gépek száma. A Reuters hírügynökség szerint listaáron számolva csupán ez a megállapodás 7,5 milliárd dolláros üzletet jelent.
Új projektekről – Kínában induló beruházásokról, gyárak és kutatás-fejlesztési központok létesítéséről – állapodott meg kínai partnerekkel a Volkswagen, a Daimler, a Siemens és több közepes méretű német vállalat is.
Ven Csia-pao pedig a maga részéről újfent „segítő kezet” ajánlott Európának, mondván, Kínának elemi érdeke az euró stabilitása. A miniszterelnök szerint Európa reformokkal képes lesz túllendülni pénzügyi nehézségein. Kína pedig azzal segíthet, hogy európai államkötvényeket vásárol.
Csak óvatosan
Ven Csia-pao kínai miniszterelnök nagyvonalú ígéretek sorát teszi, ez sokakat lelkesedéssel tölt el. De vigyázat, a nyilatkozatokat többnyire alig követi folytatás – emlékeztet a Financial Times Deutschland. A lap szerint Kína óvatosabb, mint a világválság idején, amikor Peking kárvallott bankokba fektetett. Magyarország tanulhatna a spanyol példából. Januárban Zapatero kormányfő bejelentette, hogy Kína 9 milliárd eurónyi spanyol kötvényt vásárol, később ezt „kommunikációs hibának” nevezte. Portugáliának és Görögországnak is ígért Kína milliárdokat, ám nem tudni, végül mennyit fektetett kötvényekbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.