A politikus az önkormányzati törvény őszi módosításához beterjesztendő javaslatának részleteiről a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában nyilatkozott. Ma az önkormányzati csőd gyengén szabályzott, ad abszurdum még a nyilvánvalóan aggályos eseteket sem bünteti.
Többek között ezzel indokolta Kósa Lajos saját javaslatát, amelyben - az önkormányzati törvény átírásának keretében - többek között rögzítenék azt is, hogy tíz éven át ne legyen választható az a polgármester, alpolgármesterek, illetve testületi tagok, akiknek hivatali idejében illetve képviselői megbízatása alatt megindult az adott önkormányzat ellen az adósságrendezési eljárás. Hozzátette: jelenleg csak néhány önkormányzat ellen folyik ténylegesen ilyen eljárás.
A gazdasági életben az a szabályozás, hogyha valaki ügyvezetőként csődbe viszi a vállalkozását vagy felszámolást kezdeményeznek ellene, az illető utána öt évig nem lehet ügyvezető. Ennek a fajta felelősségnek pedig az önkormányzati irányításban is érvényesülnie kell – hangoztatta Kósa Lajos.
Kérdésre válaszolva az esztergomi önkormányzat helyzetéről Kósa Lajos azt mondta: ott, bár nagy az adósság, az önkormányzatot a jelenlegi vezetés vitte csődbe abban az értelemben, hogy bár helyt tudtak volna állni a kötelezettségekért, tehát volt pénz a számlájukon, mégsem fizették ki. Ez a gazdasági törvények hatálya alá tartozó vállalkozások esetében például bűncselekménynek számít – érvelt Debrecen polgármestere.
A Fidesz alelnöke szavai szerint elvileg elképzelhetőnek tartja az összeférhetetlenségi szabály felállítását a parlamenti képviselői és a polgármesteri tisztség terén. De szerinte az összeférhetetlenség csak úgy értelmes, ha emellett biztosítják az önkormányzatok parlamenti képviseletét és áttekintik a polgármesterek jogállásáról szóló törvényt is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.