Csaknem 80 milliárd eurót kíván megtakarítani a görög kormány annak a programnak a keretében, amelyet pénteken mutatott be Jeórjiosz Papakonsztantinu görög pénzügyminiszter. Az állam 2012 első negyedének végéig teljes egészében eladja a Hellenic Petroleum olajtársaságban tartott 35,5 százalékos tulajdonrészét.
A Depa gázipari vállalatban birtokolt részesedéséből a korábban tervezett 32 százalék helyett 55 százalékot ad el az állam és csak 10 százalékos pakettet tart meg.
Az állam értékesíti a Defa gázszolgáltatóban tartott teljes részesedését és az észak-keleti görög partoknál fekvő mélytengeri gázmezőben meglévő teljes részesedését is. A program felgyorsítja a privatizációs folyamatot. Az OPAP sportfogadási iroda értékesítését 2011-re hozzák előre 2012-ről, csakúgy, mint számos banki részesedés eladását.
A költségvetés végleges tervezete, amelynek parlamenti megszavazását június 28-ra reméli a kormány, az EU és az IMF feltételeinek megfelelően független szakértők által irányított privatizációs alap létrehozását írja elő.
A privatizálásra szánt vagyon - kezdve a közlekedési-szállítási vállalatoktól az energiaipari vállalatokon át egészen a bankokig - értékesítéséből 2015-ig 50 milliárd eurós bevételt vár a görög kormány. A terv azonban ellenállásba ütközhet mind a parlamentben, mind pedig a közvélemény részéről.
A csomagot bemutató sajtótájékoztató keretében közölte, hogy számít a magánbefektetők részvételére is. "Az új mentőcsomag a tervezett privatizációs programból befolyó összegekből, a magánhitelezők önkéntes részvételéből, valamint esetleg további hitelekből állhat össze" - közölte Papakonsztantinu. A csomag "két-három évre" fedezhetné az ország finanszírozási szükségleteit - fogalmazott -, azaz a 2012-től 2014-ig terjedő időszakban.
Az EKB és Németország homlokegyenest ellenkező véleményt vall a magánhitelezők bevonásáról a görög adósság átalakításába, ami akár az ország fizetésképtelenné nyilvánításához is vezethetne a tőkepiacokon. Jean Claude Trichet az EKB csütörtöki kamatdöntő ülését követően hangsúlyozta, hogy a meghosszabbított futamidejű görög államkötvényeket az unió jegybanki szerepét ellátó EKB nem fogja beszámítani hitel fedezetként.
Németország a lejárati határidők meghosszabbításának elfogadására szólította fel a görög kötvényeket tartó magánbefektetőket a mintegy 90 milliárd euróra becsült új segélycsomag keretében, amit viszont az EKB széleskörű euróövezeti káros következményektől tartva mereven ellenez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.