A javaslat véleményezési határideje ma jár le, a korrupcióellenes szervezet pedig vitafórumon mutatta be fenntartásait.
Szükséges volt lazítani a korábbi szabályozás rugalmatlanságán, de az eljárásrend túlzottan is szabadon alakítható lett – mondta el Tausz Péter a TI részéről. Elképzelhető például, hogy szélsőséges esetben az ajánlattevő alkalmasságát sem kell megvizsgálni.
A hasonló problémák között említette azt, hogy az in-house, azaz a cégen belüli vagy saját tulajdonú társaságtól történő beszerzés lehetséges leghosszabb időtartamát háromról öt évre emelnék, s hogy már nem lenne kötelező háromévente hatáselemzést végezni ott, ahol meg lehet kerülni a közbeszerzési procedúrát. Az eljárás legkomolyabb problémái között szólt arról is, hogy nem lehetne a pályázaton módosítani, amennyiben ezzel más ajánlattevő nyerhetne.
Több olyan pontja is van a tervezetnek, amelyet a korrupcióellenes szervezet arra hivatkozva kritizál, hogy sértené a szabad versenyt és az üzleti titok védelmét. Ilyen például az a kitétel, amely azzal szorítaná vissza a korrupciót, hogy az ajánlatkérőt arra kötelezi, ismertesse a pályázatok felbontása előtt, neki menynyit érne meg a szerződés. Így ugyanis ha meg kell ismételni a közbeszerzés kiírását, semmi nem gátolja a pályázókat, hogy ezt az összeget jelöljék meg. A szabad versenyt túlzottan korlátozónak tartják a hazai kis- és középvállalkozásokat segítő terveket is – a TI szerint nem azzal kell jobb helyzetbe hozni ezeket a cégeket, hogy az ellenfeleiket kizárják a közbeszerzésekből.
Problémát jelentenek az értékhatár alatti beszerzések is. A vitafórum megszólalói szerint sok cég megtalálja a kiskaput ahhoz, hogy ezekkel kerüljék ki a pályázatok kiírását, s ezen a helyzeten nem javítana az új törvény sem. Pedig nem kis körről van szó: 2010-ben a közbeszerzések 26,4 százaléka az uniós értékhatár alatti volt, az új szabályozás szerint pedig mintegy háromnegyedükben teljesen szabadon kialakítható lesz az eljárásrend.
(az új közbeszerzési törvény
ellen)
elmaradt a társadalmi egyeztetés
más jogszabályokban rendeznének sok fontos pontot, ezek még nem ismertek
túlzott rugalmasság
hiányzik az ellenőrzési koncepció
ismeretlen intézményrendszer
nincs előrelépés az e-közbeszerzésben
Forrás: VG-gyűjtés
(az új közbeszerzési törvény
ellen)
elmaradt a társadalmi egyeztetés
más jogszabályokban rendeznének sok fontos pontot, ezek még nem ismertek
túlzott rugalmasság
hiányzik az ellenőrzési koncepció
ismeretlen intézményrendszer
nincs előrelépés az e-közbeszerzésben
Forrás: VG-gyűjtés -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.