A Die Presse arról számol be, hogy az EKB új tervekkel állt elő a pénzügyi sokkok elkerülésére. Jean-Claude Trichet csökkentené az egyes tagállamok szuverenitását a költségvetési döntések terén és egy közös uniós szervezethez delegálna jogokat. "Merész lenne-e olyan uniót elképzelni, amelynek nem csak közös piaca van, közös valutája és közös központi bankja, hanem közös pénzügyminisztériuma is?" – tette fel a kérdést Trichet a németországi Aachenben, ahol átvette a Károly-díjat az európai egyesítésért szerzett érdemeiért. Mint mondta, el kell kerülni, hogy az országok egyéni döntéseinek negatív következményeit az egész eurózóna megszenvedje.
Szerinte egy ilyen minisztériumnak nem kellene feltétlenül nagy költségvetést kezelnie, ehelyett olyan témákkal kellene foglalkoznia, mint a költségvetési politika és a versenyképesség, illetve a pénzügyi szektor vagy az EU képviselete a nemzetközi intézményekben. Trichet az elgondolását "hosszú távra szóló perspektívának" nevezte. A Die Presse idézte Trichet-nek azt a kijelentését, amely szerint "a gyakorlati megvalósítás egyik lehetősége lenne, hogy az európai intézményeknek vétójoga lehetne valamely ország meghatározott gazdaságpolitikai döntéseivel szemben." A vétójog fontos költségvetési döntéseket érinthetne.
Középtávon Trichet kiigazító programot javasol az adósságválsággal küzdő eurózóna tagországoknak. Ennek első lépéseként reform intézkedések fejében az országok anyagi segítséget kapnának. Az EKB elnökének megfogalmazása szerint ebben a periódusban a tagállamok lehetőséget kapnának arra, hogy önként végezzék el a szükséges megszorításokat. Az eredményeket az Európai Bizottság, az EKB és a kormányfők szigorúan ellenőrzik és amennyiben nem tartják azokat megfelelőnek, "közvetlenül beavakozhatnának" az adott állam működésébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.