A BBC jelentése szerint a tüntetők körbeveszik a parlament épületét, hogy megpróbálják megakadályozni a törvényhozók részvételét a vitában. Jorgosz Papandreou miniszterelnök ugyanis el akarja fogadtatni a törvényhozókkal azokat az újabb feltételeket, amelyeket az EU és az IMF szabott újabb mentőcsomag folyósításához.
A Standard and Poor’s hitelminősítő intézet közben az általa megfigyelt 131 ország közül a legkevésbé hitelképes országgá minősítette le Görögországot. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának indoklása szerint jelentősen megnőtt a kockázata a görög törlesztési hátralék akár többszöri kialakulásának - vagyis a görög adósságszolgálat időbeli és maradéktalan teljesítésében bekövetkező többszöri késedelemnek -, azokkal az erőfeszítésekkel összefüggésben, amelyeket Görögország hivatalos hitelezői tesznek a görög finanszírozáhison támadt rés betömködésére. Az S&P a hosszú távú osztályzatot az eddigi "B" szintről rontotta "CCC"-re, a köztes "B mínusz" és "CCC plusz" fokozatok kihagyásával. Az új osztályzat kilátása is további leminősítés lehetőségére utaló negatív.
Az athéni kormány válaszában azt kifogásolta, hogy a cég döntése nem veszi figyelembe Athénnak a helyzet rendezése érdekében tett erőfeszítéseit. A görög miniszterelnök egyébként azzal a kockázattal szembesül, hogy a törvényhozók fellázadnak a megszorítást jelentő tervek ellen. Egy parlamenti képviselő kedden elhagyta Papandreou pártját, és ezzel a kormánynak csak 155 fős képviselete maradt a 300 tagú törvényhozásban. "Az embernek olyan kegyetlennek kell lennie, mint egy tigrisnek, hogy megszavazza ezeket az intézkedéseket. Én azonban nem vagyok az" - hangoztatta Jorgosz Lianisz volt sportügyi miniszter, a parlament elnökéhez intézett levelében.
Az elfogadást előtt álló javaslatcsomag erre az évre 6,5 milliárd euró összegű megtakarítást irányoz elő adóemelések és költségcsökkentések formájában. A Süddeutsche Zeitungnak nyilatkozva Olli Rehn elismerte , hogy Görögország az elmúlt évben a GDP 7 százalékának megfelelő értékben valósított meg takarékossági és reformintézkedéseket, hogy a költségvetést szanálni tudja, ez pedig "óriási összeg". Ugyanakkor a kormánynak a második félévben a GDP 3 százalékának megfelelő értékben kell takarékossági intézkedéseket megvalósítania azért, hogy elérje a mínusz 7,6 százalékos éves célkitűzést. Ezen kívül 2015-ig 50 milliárd eurót kell gyűjteni privatizációból.
A finn politikus elismerte, gazdasági és politikai okai voltak annak, hogy e célkitűzések nem valósultak meg. "Az adókat nem úgy emelték és szedték be, ahogy azt korábban vártuk. A gazdaság kevésbé nőtt ahhoz képest, ahogy prognosztizálták. Túl sokat vitáztak az átütemezésről és túl kevés figyelmet szenteltek a strukturális reformoknak. Rehn megfogalmazása szerint a görög politikusoknak már nincs sok idejük; le kell építeniük az adósságokat és beindítani a gazdaságot, ez azonban csak a politikai erők egységes támogatása mellett képzelhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.