A Valutalap arra figyelmeztetett, hogy a jüan tartós gyengítése következtében az országban bekövetkező bármilyen növekedési sokk árthat a világgazdaságnak. Az IMF szerint a kínai valuta értékének növekedése, párosulva a gazdaság egyensúlyának helyreállítását célzó reformokkal, "jelentős előnyökkel" járna". Viszont " Kínában eddig végbement tartós növekedés jelentős lassulása súlyos anyagi következményeket idézne elő" - figyelmeztettek az IMF igazgatói Washingtonban közzétett nyilatkozatukban.
Általános egyetértés volt körükben azt illetően, hogy középtávon a jüan erősödése fontos komponense lenne annak a folyamatnak, amely a kínai gazdaság egyensúlyának helyreállítását és a belső kereslet erősítését szolgálja.
A mostani nyilatkozat jelzi, hogy az IMF változtatott álláspontján, hiszen tavaly a szervezet közgazdászai még megosztottak voltak a jüan túlértékeltségének kérdését tekintve. A bejelentés időszerűségét növeli, hogy ma tizenhét éves csúcsot döntött a kínai deviza a dollárral szemben. Eswar Prasad, a Brookings Institution vezető közgazdásza kommentárjában úgy vélekedett; egyre nagyobb a konszenzus a tekintetben, hogy Kína gazdaságpolitikája nem szolgálja a globális gazdaság érdekeit és egyúttal Peking számára is megnehezíti a harcot az inflációval szemben.
A Bloomberg emlékeztet arra, hogy a jüan alulértékeltsége a számítási módtól függően 3 és 23 százalék között mozog – 2007-től 2010-ig 21 százalékot erősödött a kínai pénznem a dollárhoz képest. Az IMF indoklása szerint Kínának azért is érdeke a jüan értékének emelése, mivel ellenkező esetben likviditási feszültségek keletkezhetnek a határokon átnyúló tőkeáramlás felgyorsulhat, a volatilitás pedig a makrogazdaságra is kihathat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.