BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csőd lehet a vége - Gyilkos harc Washingtonban

Az amerikai képviselőház elnöke, John Boehner és a szenátus többségének vezetője, Harry Reid egymást támadja, miközben továbbra sincs megegyezés az amerikai államadósság limit megemeléséről, így az Egyesült Államok araszol a fizetésképtelenség felé.

Mindkét politikus kidolgozott egy tervet a helyzet megoldására: Boehner kétlépcsős terve szerint az amerikai adósság felső határát 1 trillió dollárral növelnék, nagyobb mértékű kiadáscsökkentést valósítanának meg és újabb szavazást kellene tartani a további csökkentéséről, mielőtt az adósság felső határát további 1,6 trillió dollárral emelnék a jövő évben. A javaslatot a Képviselőház két napon belül elfogadhatná. Barack Obama és Szenátus demokratái viszont ellenzik a tervet, mivel az csak rövid távra jelentene megoldást és jövőre ismét adósságválság alakulna ki.

Ezzel szemben a demokrata Reid tíz évre szóló javaslata értelmében a kiadásokat 2,7 trillió dollárral csökkentenék, többek között a védelmi jellegű kiadásokat 1,2 trillió dollárral. Reid javaslatának kulcsfontosságú pontja, hogy biztosítaná az elnöknek a további 2,4 trillió dolláros hitelfelvételi lehetőséget, amellyel átvészelhetné a 2012-es választásokat. A demokrata politikus azt reméli, hogy tervezete megkapja majd a 60 szavazatot, amellyel legyőzheti az ellenzék ellenállását a Képviselőházban - írja a Bloomberg.

A két oldal továbbra is harcban áll és a határidő közeledése ellenére sem mozdultak el a kompromisszum irányában. A demokraták szerint a republikánus Boehner terve nem tárgyalási alap, aszerint ugyanis a jövőben egy bizottság döntene a szükséges költségvetési kiadáscsökkentésekről és ezeket a javaslatokat fogadná el – elvileg kötelező jelleggel – a Kongresszus. Reid úgy látja, hogy a kétlépcsős folyamat túl hosszadalmas és ezért nem nyugtatná meg a piacokat. A honatya megfogalmazása szerint a republikánusok inkább az elnököt szeretnék megszorongatni, semmint a megoldást megtalálni. A Fehér Ház szóvivője ugyanakkor kijelentette: ha a republikánusok nem fogadják el Reid ajánlatát, az azt jelenti, hogy fizetésképtelenné akarják tenni az Egyesült Államokat.

Washingtonnak jövő keddig van ideje dönteni a finanszírozásról. Ha ez nem történik meg és bekövetkezik a fizetésképtelenség, a hitelminősítők várhatóan azonnal lerontják majd az ország adósbesorolását. Ugyanakkor az Egyesült Államok akkor is elveszítheti „AAA” hitelminősítését, ha a politikusok elfogadnak egy tervezetet, hogy az ország elkerülje a fizetésképtelenséget – vélekedett Mohamed A. El-Erian, a Pacific Investment Management Co., a világ legnagyobb kötvényalapjának vezére. „A legnagyobb valószínűsége annak van, hogy az utolsó pillanatban politikai kompromisszumra jutnak, hogy elkerüljék a fizetésképtelenséget” – mondta El-Erian. Véleménye szerint az Egyesült Államok „AAA” (legmagasabb befektetésre ajánlott) minősítése így is sérülékeny marad

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.