Többek között ez derül ki a WTO által tegnap közzétett 2011-es Világkereskedelmi jelentésből, amely ezúttal ezt a kérdéskört járja körül. A dolognak különös aktualitást ad, hogy a WTO is keresi a szerepét – különösen a dohai liberalizációs tárgyalási fordulót fenyegető év végi kudarcának árnyékában.
Egyre több, kiterjedtebb és mélyebb preferenciális kereskedelmi megállapodást kötnek a világ országai: tavaly év végén már több mint háromszáz ilyen volt hatályban, egy WTO-tagállamra átlagosan 13 jutott. Ugyanakkor a nem kedvezményes vámok már eleve alacsonyak, átlagosan 4 százalékosak voltak. Ráadásul az érzékeny területek a PTA-kban is „érzékenyek” maradnak, a vámszint ezekben az esetekben nem csökken, s így a 15 százalék feletti vámmal sújtott termékek 66 százaléka kivételként jelenik meg e megállapodásokban.
Jellemzőjük az is, hogy mélyebb integrációt jelenítenek meg, mint a kereskedelmi vámok és az egyéb terhek puszta mérséklése – áll a jelentésben, amely szerint az ilyen egyezmények sokszor kielégítik a globális termelés szabályozásának az igényét is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.