Az olasz szenátus megszavazta a Berlusconi-kormány 40 milliárd eurós megszorító csomagját. A képviselőház elé holnap este kerül a tervezet, ám itt a kormánypárt többsége jóval csekélyebb, mint a szenátusban. Az elemzők úgy vélik, a képviselőház is rábólint majd a csomagra, hogy megnyugtassa a piaci befektetőket, elkerülve azt, hogy Olaszország az európai adósságválság következő áldozata legyen.
A tervezet komoly kurtításokat jelent az állami szociális juttatásokban, s - Görögországhoz hasonlóan - jelentős privatizációt is véghez kell vinniük az olasz politikusoknak. A kiadáscsökkentés mellett a gazdaság élénkítésére is kidolgoztak lépéseket.
Az olasz költségvetés hiánya jelenleg 4,6 százalék Giulio Tremonti pénzügyminiszter tervei szerint három év múlva az államkassza egyensúlyba kerül. Az államadósság mértéke azonban eléri a GDP 120 százalékát. Az intézkedéseket várhatóan 2013-2014-ben hajtják végre.
Tremonti korábban úgy vélte, Olaszország a költségvetési hiányt vélhetően a vártnál gyorsabban tudja lefaragni. A hiány idén és a jövő évben valószínűleg kisebb lesz, ahogy a kormány várja - nyilatkozta Tremonti a The Wall Street Journal amerikai gazdasági lapnak. Ez a gyorsított ütemben elfogadott takarékossági intézkedéseken múlik. A kormány jelenleg abból indul ki, hogy a deficit, amely jelenleg a GDP 3,9 százaléka, 2012-ben 2,7 százalékra csökken. Az olasz képviselőház pénteken este szavaz a szigorított takarékossági csomagról, amely közel 48 milliárd euró megtakarítást irányoz elő. Azt várják, hogy a képviselőház a csütörtöki szenátusi szavazás után szintén jóváhagyja a takarékossági csomagot.
Történt előrelépés Görögország ügyében is. Az MTI brüsszeli tudósítása szerint a dél-európai ország jelenlegi pénzügyi nehézségeire való tekintettel csökkenteni készül az Európai Bizottság azt az arányt, amelynek erejéig a görög államnak társfinanszírozást kell biztosítania az európai uniós támogatású beruházásokhoz.
Mint az uniós végrehajtó testület szóvivője pénteken Brüsszelben közölte, szándékaik szerint 21-ről 15 százalékra szállítják le azt a részt, amelyet az uniós finanszírozású görögországi programokból a görög államnak kell vállalnia.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a múlt hónapban már felvetette, hogy az adósságválsággal Athénnak az országnak járó uniós támogatások felszabadításával is segíteni lehetne,. Görögország 2007 és 2013 között összesen 20,2 milliárd eurós uniós támogatásra jogosult - ha ehhez megfelelő beruházási terveket és elegendő társfinanszírozást tud felmutatni -, de ebből eddig még 5 milliárdnál kevesebbet vett igénybe. A bizottság meglátása szerint a társfinanszírozási küszöb csökkentésével több milliárd eurónyi uniós forrás szabadítható fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.